Airbnb już odżyło. Ale nie chce imprez w domach

Airbnb przedłużyło zakaz organizowania imprez i przyjęć w wynajmowanych domach przynajmniej do końca lata, pomimo złagodzenia ograniczeń związanych z Covid-19 w niektórych krajach.

Publikacja: 28.05.2021 11:50

Airbnb już odżyło. Ale nie chce imprez w domach

Foto: Gabby Jones/Bloomberg

Obłożenie wynajmowanego obiektu pozostanie ograniczone do 16 osób, z kilkoma wyjątkami w niektórych miejscach.

Airbnb poinformował w oświadczeniu, że bezterminowy zakaz, który po raz pierwszy został wprowadzony w sierpniu 2020 r., został utrzymany „w interesie zdrowia publicznego”. Tym bardziej, że spotykał się on ze zrozumieniem i aprobatą wśród gospodarzy. Firma zapowiada też, że podejmie kroki prawne, jeśli goście lub gospodarze złamią zasady – informuje BBC.

CZYTAJ TAKŻE: Airbnb pożera Londyn. Hotele i mieszkańcy mają dość

Platforma usunęła ze swojej strony internetowej opcję wyszukiwania obiektów przyjaznych dla imprez i wydarzeń towarzyskich – „event-friendly”. Na razie nie zamierza przywracać tej opcji, nawet w krajach, gdzie restrykcje związane z lockdownem zostały poluzowane.

Zakaz organizowania imprez w obiektach wynajmowanych za pośrednictwem platformy zostanie utrzymany na pewno do końca wakacji 2012 roku – informuje BBC.

Szef Airbnb Brian Chesky powiedział niedawno, że firma chce być częścią społeczności lokalnych, w których wynajmuje obiekty po tym, jak już odżyje turystyka i podróże po lockdownie. Tym bardziej, że wiele krajów wprowadza nowe zasady najmu krótkoterminowego. W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji i Wielkiej Brytanii goście w wieku poniżej 25 lat nie mogą wynajmować całych domów w niektórych okolicach.

W USA platforma poinformowała w kwietniu, że goście z historią złych recenzji nie będą mogli dokonywać rezerwacji na jedną noc lub w ostatniej chwili w weekend 4 lipca. Airbnb podkreśla, że to element walki z niesfornymi klientami, na których skarżyli się sąsiedzi wynajmowanego lokalu. Głównie chodzi o nieznośne hałasy i zakłócanie spokoju okolicznych mieszkańców.

Airbnb przewiduje duży wzrost rezerwacji na swojej platformie w związku z ustępowaniem pandemii koronawirusa na całym świecie. Nawet mimo lokalnych obostrzeń. W pierwszych trzech miesiącach roku rezerwacje w Stanach Zjednoczonych przekroczyły poziom sprzed pandemii, podczas gdy w Wielkiej Brytanii i Francji obserwowano „stałą poprawę” w biznesie.

Według prezesa Airbnb dalszy rozwój rynku wynajmu krótkoterminowego będzie jednak zależał od „dotkliwości i czasu trwania” wciąż istniejących ograniczeń w podróżowaniu, szczególnie poza USA.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji