Microsoft będzie budować autonomiczne samochody

Microsoft poinformował, że dołącza do inicjatywy budowy autonomicznych pojazdów przez firmę Origin. Projekt Cruise jest wart 2 mld dolarów. Jego głównym udziałowcem jest koncern General Motors.

Publikacja: 21.01.2021 09:23

Microsoft będzie budować autonomiczne samochody

Foto: Bloomberg

Dzięki inwestycji Microsoft wartość spółki Cruise zostanie podniesiona do 30 miliardów dolarów. Wśród inwestorów strategicznych firmy jest poza Microsoft oraz GM także koncern Honda.

Firmy nie ujawniły, jaką część udziałów w Cruise otrzyma Microsoft w wyniku swojej inwestycji. Jednak rzecznik Cruise potwierdził, że General Motors zachowa pakiet większościowy – informuje CNN.

CZYTAJ TAKŻE: Uber ma kłopot. Pożegna autonomiczne pojazdy?

Cruise chce wykorzystać Azure, obliczeniową platformę Microsoftu, by móc szybciej i sprawniej realizować kolejne etapy projektu.

Origin ma być pojazdem w pełni autonomicznym, służących do przewozu osób w miastach. Nie trafi do salonów sprzedaży, ma służyć jako nowoczesny transport miejski. Origin ma być w pełni autonomiczny, bez jakiejkolwiek możliwości ingerencji człowieka w jego poruszanie się, co oznacza, że zrezygnowano z kierownicy, pedałów, większości przycisków i tradycyjnej deski rozdzielczej. Dzięki temu udało się wygospodarować dużo miejsca dla pasażerów. Do jednego pojazdu wejdzie nawet sześć osób. Dzięki rozsuwanym drzwiom wsiadania i wysiadanie z Origin ma być maksymalnie ułatwione.

CZYTAJ TAKŻE: Wirus przyspieszył autonomiczne pojazdy. Boom się właśnie zaczyna

Samochód ma być wyposażony w kamery i czujniki ułatwiające poruszanie się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Mógłby także nawigować na ruchliwych ulicach miast, unikając zderzenia nie tylko z innymi samochodami, ale także jednośladami i pieszymi.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji