Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) poinformowała, że nakazała China Telecom zaprzestanie świadczenia usług w USA w ciągu 60 dni, powołując się na ustalenia, że amerykańska spółka zależna firmy „podlega wyzyskowi, wpływom i kontroli rządu chińskiego”. Według komisji China Telecom jest „bardzo prawdopodobne, że zostanie zmuszona do zastosowania się do żądań rządu chińskiego bez wystarczających procedur prawnych podlegających niezależnemu nadzorowi sądowemu” – pisze CNN.

Decyzja FCC jest zwieńczeniem długiego sporu z China Telecom, która działa w Stanach Zjednoczonych od prawie dwóch dekad. Agencja poinformowała, że w grudniu ubiegłego roku dała firmie możliwość wyjaśnienia wszelkich obaw związanych z jej obecnością w Stanach Zjednoczonych, ale China Telecom tego nie zrobiła.

„Decyzja FCC jest rozczarowująca” – powiedział CNN Business rzecznik China Telecom Americas. „Planujemy wykorzystać wszystkie dostępne opcje, jednocześnie kontynuując obsługę naszych klientów mobilnych” - dodał.

Czytaj więcej

Chiński rząd walczy z uzależnieniem nieletnich. Spora część graczy znajduje jednak sposoby na obchod
Ziemia obiecana się zamyka? Polskie gry w Chinach mają coraz trudniej

China Telecom, która ma 370 mln klientów mobilnych, nie dzieli swoich klientów na regiony. Jej amerykańska filia została zarejestrowana w 2002 roku, a firma twierdzi, że świadczy usługi dla firm i dostawców operujących między oboma Amerykami a Chinami.

China Telecom nie pierwszy raz jest celem tego typu działań ze strony Stanów Zjednoczonych.

W styczniu nowojorska giełda poinformowała, że usunie z giełdy trzy chińskie spółki telekomunikacyjne – w tym China Telecom – zgodnie z zarządzeniem podpisanym przez ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa. Nakaz zakazał Amerykanom inwestowania w firmy, co do których rząd USA podejrzewa, że są własnością chińskiego wojska lub są przez nie kontrolowane.

Mimo, iż prezydent Joe Biden nadał relacjom z Pekinem inny ton niż jego poprzednik, to stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nie uległy znaczącej poprawie.