Analitycy obawiają się, że wzrost sprzedaży firmy mógł osiągnąć szczyt po latach dużych zysków i teraz spadki staną się normą, zwłaszcza przy tak skomplikowanej sytuacji ekonomicznej konsumentów. Dodatkowo rywale, tacy jak TikTok, osłabili popularność serwisów Mety, a coraz więcej firm konkuruje o wydatki na reklamę.

Meta, która kontroluje ponad 20 proc. globalnego rynku reklamowego, ostrzega inwestorów, że sprzedaż reklam prawdopodobnie ponownie spadnie w nadchodzących miesiącach, ponieważ wydatki na handel elektroniczny spadają z powodu korekty po pandemicznym boomie, a dodatkowo firmy martwią się inflacją i wojną na Ukrainie.

Czytaj więcej

Meta pozywa Metę. Właściciel Facebooka skopiował nazwę i logo?

Prezes Meta, Mark Zuckerberg, powiedział, że firma zmniejszy zatrudnienie w ciągu następnego roku, w odpowiedzi na spowolnienie gospodarcze i plany firmy dotyczące przesunięcia inwestycji w nowe obszary, w tym w platformę wirtualnej rzeczywistości.

Na początku tego roku Facebook odnotował pierwszy w historii spadek liczby codziennych użytkowników. W czerwcu firma podała, że średnio 1,97 miliarda ludzi logowało się do Facebooka każdego dnia, w porównaniu z 1,96 miliarda w marcu; i 2,88 miliarda dziennie w jednej z jego aplikacji, w porównaniu z 2,87 miliarda w marcu.

W odpowiedzi firma, która jest również właścicielem WhatsApp, zmieniła ostatnio algorytmy na Instagramie i Facebooku, aby zachowywać się bardziej jak TikTok, polecając posty użytkownikom spoza bazy obserwowanych kont.

Te ruchy wywołały oburzenie użytkowników, jak celebrytka Kylie Jenner, która w tym tygodniu udostępniła swoim ponad 360 milionom obserwujących na Instagramie post "Niech Instagram będzie Instagramem".