Straty Meta z projektu Reality Labs wyniosły 15 mld dol. tylko od zeszłego roku i końca nie widać. Wręcz wielu ekspertów przewiduje, że tempo strat jeszcze przyspieszy. Koncern wciąż wydaje ogromne sumy na badania, rozwój i koszty związane z pracownikami, ale dokładne szczegóły dotyczące tego, gdzie te pieniądze się podziały, są niejasne.

Straty Meta znalazły się pod obostrzałem analityków po tym, jak niektórzy uznali ostatnią informację prezesa Marka Zuckerberga na temat postępów firmy za rozczarowującą. Jeden z analityków nazwał dążenie firmy do metaświata „desperackim”.

Ogromna cena Metaverse czyli flagowego projektu Marka Zuckerberga spowodowała, że przynajmniej jeden znaczący inwestor zachęca teraz Meta do ograniczenia ogromnych inwestycji w Reality Labs ponieważ firma „straciła zaufanie inwestorów”.

Brad Gerstner, którego fundusz Altimeter Capital jest właścicielem akcji Meta o wartości setek milionów dolarów, opublikował list otwarty do Marka Zuckerberga i zarządu Meta.

Oskarża Metę o dryfowanie „w krainę nadmiaru” ze „zbyt wieloma ludźmi, zbyt wieloma pomysłami”. Ponadto napisał, że koncentracja firmy na metawersie odciągnęła ją od skupienia się na podstawowej działalności, która w przeciwieństwie do segmentu Reality Labs generuje zyski. Cena akcji firmy spadła do tej pory o ponad 60 proc. w 2022 roku.

Czytaj więcej

To Polak stworzył Roblox i metawersum. Wirtualny świat trzeba naprawić

Meta ma przedstawić wyniki kwartalne jeszcze w tym tygodniu, a wielu ekspertów spodziewa się, że straty z Reality Labs będą nadal rosnąć.

Podczas gdy Gerstner uważa Meta za trzecią co do wielkości inwestycję swojego funduszu, prawdopodobnie nie może sam zmienić zarządu bez pomocy kierownictwa lub innych inwestorów. Według „Wall Street Journal” Altimeter Capital posiada udziały o wartości około 320 milionów dolarów, ale według najnowszych dokumentów Meta w SEC to tylko 0,1 proc. udziału w spółce. Jednak list Gerstnera jest częścią głosów inwestorów i analityków Meta wyrażających wątpliwości co do wykonalności projektu Meta.

Na początku tego miesiąca Zuckerberg zaprezentował najnowsze aktualizacje firmy Reality Labs, które wielu rozczarowały. Jeden z analityków nazwał prezentację „desperacką”.

List Gerstnera zawiera listę sugerowanych środków zaradczych na tak zwany brak koncentracji Meta, w tym zmniejszenie liczby pracowników firmy o co najmniej 20 proc., zmniejszenie rocznych wydatków kapitałowych o co najmniej 5 mld do. oraz ograniczenie inwestycji firmy w Reality Labs do nie więcej niż 5 mld dol. rocznie.