Musk pozywa OpenAI, twórcę ChatGPT. Misja zamiast zysku ze sztucznej inteligencji

Miliarder Elon Musk złożył pozew przeciwko spółce OpenAI oraz jej prezesowi Samowi Altmanowi. Zarzuca im, że sprzeniewierzyli się swojej misji, komercjalizując sztuczną inteligencję. Ale sam rozwija własny projekt AI.

Publikacja: 01.03.2024 13:40

Elon Musk był jednym z założycieli OpenAI, ale potem wycofał się z tej inwestycji

Elon Musk był jednym z założycieli OpenAI, ale potem wycofał się z tej inwestycji

Foto: Bloomberg

Pozew przeciwko OpenAI oraz Altmanowi został złożony w sądzie w San Francisco. Musk twierdzi w nim, że ta wiodąca firma w sektorze sztucznej inteligencji porzuciła misję tworzenia technologii mającej przyczynić się do dobra ludzkości.

Musk zakładał OpenAI

Miliarder wskazuje, że w 2015 r. zgodził się wspomóc powstanie OpenAI, gdyż jej współzałożyciel Greg Brockman przekonał go, że badania prowadzone przez spółkę będą miały charakter wyłącznie altruistyczny i że będzie ona organizacją non-profit. OpenAI wciąż twierdzi na swojej stronie internetowej, że chce rozwijać sztuczną inteligencję wyłącznie dla dobra ludzkości. Według Muska, te stwierdzenia nie odpowiadają jednak prawdzie. „OpenAI zmieniła się w de facto zamkniętą spółkę zależną jednej z największych firm technologicznie na świecie, czyli Microsoftu” - wskazuje pozew złożony przez Muska.

Czytaj więcej

Potęgi sztucznej inteligencji zainwestowały w producenta humanoidów. Co za wycena

Miliarder zarzuca OpenAI, że obecnie w mniejszym stopniu skupia się ona na przełomowych badaniach nad sztuczną inteligencją, a znacznie więcej czasu poświęca komercyjnemu udoskonalania dotychczasowych produktów. Musk domaga się więc, by spółka wróciła do swojej pierwotnej misji. OpenAI oraz Microsoft nie skomentowały tego pozwu.

OpenAI jest spółką, która zapoczątkowała rynkowy boom na sztuczną inteligencję. Stworzyła ona chatbota ChatGPT, będącego jednym z najpopularniejszych programów opartych na sztucznej inteligencji. Obecnie jest ona blisko związana z Microsoftem, który w 2023 r. ogłosił wieloletnią inwestycję w nią, wartą 10 mld dolarów. 

Czytaj więcej

Musk rzuca wyzwanie ChatGPT. Ujawniono, że zbiera miliardy na sztuczną inteligencję

Musk stawia na sztuczną inteligencję

Założyciel Tesli zasiadał w radzie dyrektorów OpenAI w latach 2015-2018. W kilka lat po odejściu z niej zaczął wypowiadać się mocno krytycznie na temat rozwoju technologii sztucznej inteligencji, wskazując, że może ona stanowić największe zagrożenie dla ludzkości. Sam jednak rozwija sztuczną inteligencję, tworząc w ubiegłym roku firmę xAI oraz bota Grok, który ma przewyższyć możliwości ludzkiego umysłu w 2029 roku. Musk krytykuje jednak konkurencję, że nie dba o ryzyka dla ludzi.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji