Potęgi sztucznej inteligencji zainwestowały w producenta humanoidów. Co za wycena

Firmy takie jak Amazon, Microsoft, OpenAI i Nvidia zainwestowały w start-up Figure AI, który pracuje nad projektem dwunożnych robotów przypominających człowieka. Wycena spółki istniejącej ledwie od 2022 r. sięgnęła 2,6 mld dol.

Publikacja: 29.02.2024 17:19

Roboty od Figure AI mogą być przyszłością rynku pracy

Roboty od Figure AI mogą być przyszłością rynku pracy

Foto: Figure AI

Najnowsza runda pozyskiwania finansowania przez Figure AI wzbudziła na świecie ogromne zainteresowanie. Firmie udało się zebrać aż 675 mln dol., ale znacznie ciekawsza jest lista firm, które zdecydowały się zainwestować w start-up. Obejmuje Microsoft, OpenAI Startup Fund, Nvidia, Amazon Industrial Innovation Fund, samego Jeffa Bezosa (za pośrednictwem Bezos Expeditions), Parkway Venture Capital, Intel Capital, Align Ventures i ARK Invest. To ogromna suma pieniędzy dla wciąż młodego startupu, zatrudniającego 80 osób. Wycena firmy pracującej nad projektem humanoidalnych robotów sięgnęła już 2,6 mld dol.

Roboty trafią do fabryk

Firma planuje wykorzystać nowy kapitał do zwiększenia liczby szkoleń w zakresie sztucznej inteligencji, produkcji robotów i zatrudnienia większej liczby inżynierów. Start-up zawarł także porozumienie z OpenAI w sprawie opracowania modeli sztucznej inteligencji nowej generacji dla robotów humanoidalnych i podpisał umowę na infrastrukturę sztucznej inteligencji z firmą Microsoft – dodała firma.

Czytaj więcej

Do wyścigu humanoidów dołącza maszyna z Azji. To niezwykły cyborg GR-1

- Naszą wizją firmy jest jak najszybsze wprowadzenie humanoidalnych robotów do zastosowań komercyjnych – powiedział dyrektor generalny Brett Adcock, który założył firmę niemal dwa lata temu. Adcock jest także współzałożycielem firmy wprowadzającej latające taksówki Archer Aviation.

Figure AI wierzy, że jej humanoidy, które są w stanie wykonywać takie zadania, jak przenoszenie skrzyń na przenośnik taśmowy, mogłyby złagodzić niedobory siły roboczej i obsadzić aż 10 milionów „niepożądanych lub niebezpiecznych” stanowisk pracy w samych Stanach Zjednoczonych.

Czy roboty zastąpią ludzi?

Z badania Deloitte wynika, że do 2030 r. w amerykańskim sektorze produkcyjnym będzie 2,1 mln nieobsadzonych stanowisk pracy. Figure AI stara się przyspieszyć swoje plany komercyjne dzięki współpracy z OpenAI i zwiększyć umiejętności swoich robotów. Peter Welinder, wiceprezes ds. produktów i partnerstwa w OpenAI, powiedział, że obie firmy będą mogły zbadać, co mogą osiągnąć humanoidalne roboty, gdy będą zasilane przez wysoce wydajne modele multimodalne. Microsoft zapewni firmie Figure AI dostęp do infrastruktury AI, usług szkoleniowych i przechowywania danych na swojej platformie przetwarzania w chmurze Azure. To wesprze wdrażanie humanoidów, które będą pomagać ludziom w rzeczywistych zastosowaniach. Start-up zawarł w styczniu umowę z BMW, co stanowiło jego pierwszą umowę komercyjną, na wdrożenie robotów w fabrykach producenta samochodów w USA, początkowo w Południowej Karolinie. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej

Robot Tesli zaatakował i ciężko poranił pracownika. Firma ukrywa takie wypadki?

Kiedy w 2022 r. powstała Figure AI, postawiła za cel stworzenie w ciągu roku chodzącego dwunożnego robota. Firma przekazała serwisowi TechCrunch, że osiągnęła ten cel. Humanoidalne roboty przeżywają boom, produkują je między innymi Tesla, Apptronik i 1X. Amazon niedawno rozpoczął pilotaż z robotem Digit firmy Agility, który najwyraźniej znalazł zastosowanie, uzupełniając pracę ludzi w magazynach na terenach poprzemysłowych i centrach realizacji zamówień.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji