Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) już od pewnego czasu informował, że widzie gigantyczny potencjał w cyfrowych produkcjach jako formie terapii. I właśnie pierwsza gra na receptę jest w USA już dostępna. Mowa o „EndeavorRx”, tytule, który ma wspierać leczenie dzieci z ADHD. Choć gra oficjalne dopuszczenie uzyskała w 2020 r., to dopiero teraz trafi ona oficjalnie na zajęcia terapeutyczne.

Przełomem w myśleniu o wirtualnej rozrywce była niewątpliwie pandemia. To w jej trakcie rynek gier mocno zyskał na znaczeniu. Podczas kwarantanny była to jedna z popularniejszych form spędzania wolnego czasu. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że gry to dobry sposób na rozrywkę podczas izolacji. Teraz okazuje się, że takie oprogramowanie służące do zabawy może stać się istotnym wsparciem dla medyków. FDA uważa, że lekarze mogą swoim pacjentom w wieku 8-12 lat przepisywać takie „terapię”. W Polsce z kolei pierwsza gra wideo trafiła właśnie do kanonu lektur szkolnych (chodzi o „This War of Mine” od rodzimego 11bit studios).

„EndeavorRx” to tytuł przeznaczony na urządzenia mobilne. Od kilku lat był testowany przez specjalistów z zakresu leczenia ADHD. Badania kliniczne, przeprowadzone na ponad 600 pacjentach. Eksperci zalecają korzystanie z niej 25 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu. Taka sesja terapeutyczna – ich zdaniem – powinna trwać do miesiąca.