Wielkie włamanie do linii lotniczych. Wyciekły dane 9 mln pasażerów

Bloomberg

Hakerzy wykradli dane pasażerów hongkońskiej linii lotniczej Cathay Pacific. Linie poinformowały o tym zdarzeniu z… półrocznym poślizgiem

Łupem cyberprzestępców padły imiona i nazwiska, daty urodzenia, numery paszportów, numery dowodów osobistych, narodowość oraz dane kontaktowe pasażerów, a także informacje o uczestnictwie w programie lojalnościowym, kontaktach z biurem obsługi klienta  oraz historyczne dane o odbytych podróżach tymi liniami lotniczymi – informuje „The Guardian”.

Prezes linii Rupert Hogg zapewnia, że nie było dotąd żadnych sygnałów, iż dane te zostały wykorzystane w celach przestępczych. Linie zaraz po odkryciu włamania powiadomiły policję oraz podjęły działania by zablokować dostęp hakerom do dalszych danych. Linie skontaktowały się także z osobami, których dane padły łupem złodziei i z instrukcjami, jak mogą chronić swoje dane i nie dopuścić do ich wykorzystania przez hakerów.

Na razie nikt nie przyznał się do włamania, do którego doszło w marcu tego roku. Linie zostały skrytykowane za to, że z tak dużym opóźnieniem poinformowały o zdarzeniu. Przedstawiciele linii tłumaczą, że po zablokowaniu hakerom dostępu do systemu potrzebowali dużo czasu, by ustalić, którzy pasażerowie i w jakim stopniu zostali dotknięci kradzieżą danych. Poza tym linia zapewnia, że nie chciała „doprowadzić do paniki”, póki nie zbierze wszystkich danych.

Kurs akcji Cathay Pacific na giełdzie w Hongkongu spadł w czwartek rano o 5,65 proc. To efekt upublicznienie informacji o włamaniu.

Linie Cathay Pacific, działające od 1946 roku, to największe linie lotnicze Hongkongu, obsługują loty pasażerskie i cargo pomiędzy 117 lotniskami w 37 krajach na całym świecie, za pomocą floty składającej się z 126 szerokokadłubowych samolotów.

Mogą Ci się również spodobać

Gigantyczna kara dla Google`a

Komisja Europejska nałożyła 1,49 mld euro kary na Google za praktyki ograniczające konkurencję w ...

5 premier na CES 2019. Wkrótce zadebiutują w Polsce

W Las Vegas poznajemy co roku najnowsze trendy w technologiach. Swoje premiery mają tu ...

Gra, w której wcielasz się w mordercę i gwałciciela. Gdzie są granice?

Produkcji ociekających przemocą i erotyką nie brakuje. Ale jeszcze chyba żadna nie wzbudziła tylu ...

Hakerzy złamali WhatsAppa. Który rząd za tym stoi?

Popularny komunikator internetowy padł ofiarą cyberprzestępców. Oprogramowanie szpiegujące, opracowane przez hakerów „do wynajęcia”, wykorzystało ...

Franky Zapata przeleciał nad kanałem La Manche na flyboardzie

40-letni Francuz podjął dziś drugą próbę, tym razem udaną, przelotu nad kanałem La Manche ...

Google: Nie zapłacimy wydawcom we Francji

Amerykańska firma nie zamierza płacić francuskim wydawcom prasy za wyświetlanie ich artykułów w swojej ...