Druga młodość IT. Potężne inwestycje w centra danych, chmurę i VPN

Adobe Stock

W latach 2020–2025 krajowy rynek centrów danych podwoi się – prognozuje PMR.

Duże inwestycje planują m.in. ATM, Equinix, Netia czy T-Mobile. PMR wskazuje, że czynnikiem napędzającym rynek centrów danych są zapowiedzi globalnych gigantów dotyczące inwestycji w Polsce. We wrześniu 2019 r. decyzję ogłosił Google Cloud, a w maju 2020 r. Microsoft.

Branża IT, wywołana niejako do odpowiedzi przez sytuację kryzysową, przeżywa drugą młodość. – Po ogłoszeniu stanu epidemii lawinowo wzrosła na rynku liczba zapytań o pomoc w zorganizowaniu pracy zdalnej czy to poprzez implementację technologii VPN, czy przez przeniesienie do chmury zasobów firmowych – mówi Andrzej Jaśkiewicz, dyrektor działu rozwiązań mobilnych w Atende.

CZYTAJ TAKŻE: Firmy IT: długoterminowo zyskamy na koronawirusie

W trzy tygodnie od rozpoczęcia odmrażania polskiej gospodarki ruch w sieci ustabilizował się 30 proc. powyżej poziomu sprzed pandemii (to znacznie wyżej niż średni wzrost w Europie) – podaje Polski Instytut Ekonomiczny.

– W wyniku pandemii praktycznie wszyscy przenieśliśmy część naszej aktywności do sieci i wiele wskazuje, że będzie to zmiana trwała. Wpływ na to będzie miała m.in. rosnąca popularność pracy zdalnej. Według jednego z raportów firmy Okta trzech na czterech pracowników w Europie nie chce wracać na stałe do biura – komentuje Jarosław Łuczkiewicz reprezentujący firmę Atman. Dodaje, że większy popyt na e-usługi będzie wymagał od wielu przedsiębiorstw rewizji ich możliwości technologicznych, co wpłynie na popularność outsourcingu IT. – W 2021 r. powiększymy naszą powierzchnię kolokacyjną do ponad 10,7 tys. mkw. – zapowiada.

ruch w sieci ustabilizował się 30 proc. powyżej poziomu sprzed pandemii

Katarzyna Sacha, analityk z firmy PMR, ocenia, że z nagłym wzrostem ruchu w sieciach z powodu Covid-19 operatorzy poradzili sobie bardzo dobrze, co świadczy o mocno rozbudowanej siatce i stabilności ich infrastruktury. Natomiast o wyczerpującej się pojemności sieci telekomunikacyjnych, głównie mobilnych, i konieczności jak najszybszej implementacji 5G mowa już była przed samą pandemią.

– Covid-19 to jedynie dodatkowy „booster” dla podjęcia takich działań – podsumowuje ekspertka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Największa oszustka Doliny Krzemowej stanie przed sądem

Założycielka startupu Theranos, Elizabeth Holmes stanie przed sądem w 2020 roku. Wraz z nią ...

Administracja Trumpa przygląda się cyfrowym potentatom

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że jego administracja poważnie przygląda się kwestii ewentualnych dochodzeń ...

Tani respirator dla każdego. Stworzyła go polska firma

Zespół polskich inżynierów opracował i udostępnił za darmo w internecie projekt respiratora, który można ...

Hiobowe wieści dla Komputronika

Handlowa spółka jest w coraz większych tarapatach. Fiskus żąda od niej prawie 60 mln ...

Amazon kończy z zamówieniami z guzików Dash

Dash był jednym z symboli rewolucji zakupowej Amazon, ale firma ku powszechnemu zaskoczeniu z ...

„Prawdziwa katastrofa”. Zagrożone dane milionów użytkowników Chrome’a

Google musiał wstrzymać najnowszą aktualizację swojej przeglądarki internetowej Chrome w wyniku groźnego wirusa, który ...