Oszuści wyłudzają dane i pieniądze metodą „na szczepionkę”

Marian Zubrzycki

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości tekstowe o szczepionce przeciwko Covid-19, próbując ukraść wrażliwe dane. SMS zawierają linki do podejrzanych stron internetowych. Policja ostrzega.

W informacji rozsyłanej w Wielkiej Brytanii przez przestępców widnieje informacja, że odbiorca jest uprawniony do darmowego szczepienia przeciwko koronawirusowi i aby się zarejestrować, musi wejść na specjalną stronę publicznej służby zdrowia NHS. Na tej stronie, która do złudzenia przypomina prawdziwą witrynę systemu ochrony zdrowia, odbiorca musi podać dużo prywatnych i wrażliwych danych „do weryfikacji”. W tym także na temat konta bankowego i danych do logowania – informuje BBC.

Policja i NHS apelują o ostrożność i niepodawanie takich danych nikomu. Najlepiej SMS zignorować. Władze zapewniają, że nikt nie zbiera danych bankowych do rejestracji szczepień przeciwko Covid-19.

CZYTAJ TAKŻE: Teorie o szczepionkach na koronawirusa coraz bardziej szalone

Fałszywe wiadomość od służby zdrowia to jedno z wielu mniej lub bardziej wyszukanych oszustw, które przestępcy wykorzystują podczas pandemii, by wyłudzić dane od potencjalnych ofiar.

Chartered Trading Standards Institute, organizacja zajmująca się ustanawianiem i kontrolą standardów handlowych, ostrzega także przed oszustami, którzy chodzą osobiście od domu do domu, oferując podrobiony lub bezużyteczny sprzęt ochronny lub twierdząc, że zajmują się testowaniem i monitorowaniem osób zakażonych. Wyłudzają od rzekomo kontrolowanych osób pieniądze za te usługi.

– NHS nigdy nie poprosi cię o dane bankowe, hasła ani numery PIN – zapewnia Katherine Hart z CTSI. Kiedy ktoś chce tak szczegółowych danych, to od razu świadczy o próbie ich wyłudzenia. I należy natychmiast taką próbę zgłosić policji.

CZYTAJ TAKŻE: Szczepionki na Covid-19 już w internecie. Obok narkotyków i broni

Brytyjczycy są informowani o możliwości zaszczepienia się przeciwko Covid-19 za pośrednictwem swoich lekarzy pierwszego kontaktu, którzy wysyłają powiadomienia listownie a nie za pomocą SMS.

Brytyjskie media ostrzegają też przed „wędrownymi sprzedawcami” szczepionek. W podlondyńskim Surbiton grasował przestępca, który sprzedawał fałszywe preparaty po 160 funtów za sztukę. Na dodatek od razu wykonywał iniekcję. W ten sposób udało mu się naciągnąć kilka osób, głównie starszych. Policja wciąż go ściga.

Szczepionki to obecnie bardzo pożądany produkt. Analitycy firmy Check Point Research wykryli liczne oferty sprzedaży szczepionek oraz lekarstw na Covid-19 na nielegalnych stronach internetowych, wykorzystywanych m.in. przez handlarzy bronią, narkotykami czy fałszywymi dokumentami.

Mowa o darknecie, czyli internecie dla przestępców, nazywanym również dark web. Zaledwie kilka tygodni wcześniej zarówno Europol, jak i Agencja UE ds. Współpracy Organów Ścigania zdążyły wydać ostrzeżenia dotyczące możliwych przestępstw związanych ze szczepieniami podczas pandemii. Cena za jedną szczepionkę to 250 dol. Dystrybutorzy oczekują płatności w bitcoinach, co ma zminimalizować szansę ich wyśledzenia. Jeden z dostawców zaoferował analitykom Check Point sprzedaż nieokreślonej szczepionki na Covid-19 za 0,01 BTC (równowartość ok. 300 dol.), twierdząc, że potrzeba ok. 14 dawek dla jednej osoby.

W kolejnym ogłoszeniu inny sprzedawca oferował szczepionki Pfizera, dostępne z wysyłką z W. Brytanii, USA i Hiszpanii. Kontakt ze sprzedawcą możliwy był m.in. przez komunikator WhatsApp.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pracownicy CD Projekt: „Cyberpunk” jak jazda pociągiem bez torów

Niekontrolowana ambicja, złe planowanie i niedociągnięcia techniczne – to tylko niektóre z powodów potężnej ...

CI Games odkrywa karty. Wiemy, co pokaże na targach w Los Angeles

Podczas czerwcowych targów w Los Angeles spółka pokaże kolejną część „Snipera” oraz dwa nowe ...

Pilot US Air Force i sztuczna inteligencja stoczą powietrzną walkę

Dokładnie za rok Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (US Air Force) przeprowadzą pierwszą w historii ...

Cyberprzestępcy sięgają po sztuczną inteligencję

Chmura, media społecznościowe oraz domowe urządzenia działające online to główne cele hakerów w 2019 ...

Zaskakujący pomysł na e-zakupy. W Azji już zrobił furorę

Transmisja pakowania produktu czy też przegląd kolorów czy fasonów – live streaming podbija rynek ...

Naukowcy połączyli mózgi trzech osób

Komunikacja telepatyczna może być realna dzięki interfejsom mózg-mózg. Naukowcy z uniwersytetu w Waszyngtonie stworzyli ...