O tym, że ABC Datą interesują się zagraniczne koncerny „Rzeczpospolita” pisała już wcześniej. I rzeczywiście jeden z nich – działający w piętnastu krajach Also – zdecydował się na taką inwestycję. Od pewnego czasu rozwija się on w Polsce organicznie, ale przejęcie ABC Daty pozwoli mu awansować do ścisłej czołówki i konkurować z liderem, czyli grupą AB.

Wezwanie ogłosiły Also i giełdowy fundusz MCI (obecny wiodący akcjonariusz). Jeśli osiągną próg przynajmniej 90 proc., rozważą przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji, a następnie wycofanie dystrybucyjnej spółki z giełdy. Jest na niej notowana od 2010 r. Wzywający płacą 1,3 zł za akcję. W czwartek kurs mocno rósł i niemal zrównał się z oferowaną ceną. Transakcja podlega zwyczajowym warunkom zawieszającym, w tym uzyskaniu zgody antymonopolowej Komisji Europejskiej.

W ostatnich latach krajowe firmy handlujące sprzętem IT borykają się z wieloma problemami – ostra konkurencja, presja na marże i restrykcyjny fiskus to tylko niektóre z nich. Na prostą próbuje wyjść Action, a również ABC Data ma na koncie potyczki z urzędem skarbowym. Przedstawiciele branży spodziewają się, że 2019 r. będzie lepszy od mijającego. Systematycznie rośnie sprzedaż smartfonów i poprawia się sytuacja w segmencie komputerów.

Jak informuje ABC Data, przedsiębiorstwa zyskają ważny powód do wymiany komputerów na nowe, co może się przełożyć na wyniki sprzedaży urządzeń PC. W styczniu 2020 r. Microsoft zaprzestanie świadczenia pomocy technicznej dla systemu Windows 7. W związku z tym większość firm zdecyduje się przejść na nowszą wersję systemu lub wymieni sprzęt na nowy. Szczyt tego trendu przypadnie na drugą połowę przyszłego roku.

Wartość rynkowa ABC Daty wynosi 160 mln zł. Jej konkurent – grupa AB – wyceniany jest na 260 mln zł.