„Branża oprogramowania w regionie mocno się rozwinęła w ostatnich latach i wytworzyła innowacyjne produkty oraz hity. Największe firmy w indeksie to czeska firma programistyczna Avast (twórca programów antywirusowych), jedna z największych firm programistycznych w Europie, Asseco, a także polski programista i wydawca gier komputerowych, CD Projekt” – czytamy w komunikacie przesłanym dziś rano przez biuro prasowe Vienna Stock Exchange.

Tamtejsza giełda podkreśla, że płynność obrotu w nowym wskaźniku jest zagwarantowana z uwagi na dobór spółek – do indeksu trafiły te, które mają najwyższe obroty w danym sektorze.

Vienna Stock Exchange informuje również, że nowy indeks może być wykorzystywany jako instrument bazowy dla produktów finansowych, takich jak certyfikaty, warranty, obligacje, fundusze ETF (Exchange Traded Funds) lub standardowe instrumenty pochodne, w tym kontrakty futures i opcje.

CD Projekt jest największą, krajową spółką na warszawskiej giełdzie pod względem kapitalizacji. Aktualnie przekracza ona 35,5 mld zł (kurs dziś rośnie o 1,8 proc.). Z kolei Asseco jest największym producentem oprogramowania w Polsce oraz największą pod względem kapitalizacji spółką z krajowego indeksu WIG-informatyka. Obecnie rynek wycena Asseco Poland na ponad 5,5 mld zł (kurs dziś rośnie o 1,4 proc.).