Amerykańska szczepionka na koronawirusa trafiła do testów

Bloomberg

Biotechnologiczna spółka Moderna z USA przekazała informację, że sześć tygodni po rozpoczęciu prac nad immunizacją przesłała do testów rządowych eksperymentalną szczepionkę na koronawirusa.

Próbki trafiły do Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych na I fazę badań w USA. Tym samym Modernie, jako pierwszej spółce pracującej nad szczepionką na koronawirusa, udało się przesłać szczepionkę na testy. Spółka dokonała tego w rekordowym tempie 42 dni, od momentu zbadania przez firmę informacji genetycznej koronawirusa.

Testy odbędą się na grupie 25 ochotników, którym zostaną podane dwie dawki szczepionki. Próby kliniczne powinny rozpocząć się do końca kwietnia, a jeśli przebiegną pomyślnie, szczepionka musi zostać zaakceptowana przez regulatora. Dalsze testy i certyfikacja zabrałyby co najmniej rok.

CZYTAJ TAKŻE: Chińska sztuczna inteligencja walczy z koronawirusem

Na początku tygodnia inna spółka biotechnologiczna, Gilead, poinformowała, że jej lek remesivir wykazuje działanie zwalczające koronawirusa. Wśród innych spółek pracujących nad szczepionką można też wymienić Johson & Johnson czy GlaxoSmithKline.

Wchodząca w składa indeksu NASDAQ Moderna notowała na wtorkowej sesji wzrosty. Cena za akcję urosła o ponad 27,8 proc., do 23,76 dol. Skuteczność kandydata na szczepionkę dopiero zostanie potwierdzona.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Maska, która tłumaczy. Genialny pomysł Japończyków

To rewolucja na rynku masek. Firmy technologiczne wykorzystują moment i – w związku z ...

Testy na COVID-19 to „porażka”. Szokujące wyznanie giganta

Prezes koncernu Roche przyznał, że większość już istniejących na rynku testów na obecność przeciwciał ...

Mit polskich innowacji

Rząd chce, żeby Polska była technologicznym liderem. Ale w rankingach nadal jesteśmy w ogonie. ...

Zablokowali TikToka za „niemoralne i wulgarne” treści

Pakistan zdecydował się zablokować aplikację społecznościową TikTok, ponieważ udostępnia ona treści „wulgarne, nieprzyzwoite, niemoralne ...

Rosyjskie kurczaki z próbówki w KFC

Amerykańska sieć fast-foodów pracuje nad „mięsem przyszłości” – chce produkować popularne kurczaczki, tzw. nuggets’y, ...

Rewolucja w nawigacji. Pomogą zwykłe światła

Google Maps wprowadza nową i bardzo przydatną funkcję: wyświetlanie informacji dotyczących świateł drogowych. Na ...