„100 innowacji stulecia”. Przyszłość w telemedycynie i dronach

Dron Hermes poleci nad miastami z przesyłkami medycznymi
Spartaqs

Ponad 90 proc. Polaków pozytywnie ocenia nowe technologie w medycynie. Trwająca pandemia uświadomiła nam, że od cyfryzacji nie ma odwrotu.

Niemal wszyscy Polacy uznają, że medycyna jest obszarem, w którym powinno się korzystać z nowych technologii. Im mniej inwazyjne one są, tym większa skłonność do korzystania z nich – takie wnioski płyną z raportu Fundacji Digital Poland, PwC i IQS.

Ponad 70 proc. ankietowanych bez problemu udostępniłoby swoje dane, żeby pomóc w opracowaniu nowych leków czy w celu korzystania z opasek monitorujących stan zdrowia. A opcję konsultacji wideo z lekarzem ocenia pozytywnie ponad połowa Polaków. Co istotne, są to dane sprzed wybuchu pandemii. Popularność telekonsultacji i teleopieki w ostatnich tygodniach znacząco wzrosła i można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że zwolenników telemedycyny jest już znacznie więcej niż jeszcze kilka czy kilkanaście miesięcy temu.

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Medycyna w nowej odsłonie

Według raportu firmy analitycznej PMR polski rynek usług telemedycznych dopiero raczkuje, ale dynamikę wzrostu ma imponującą. Do 2023 r. powinien osiągnąć wartość ponad 143 mln zł (to również szacunki sprzed wybuchu pandemii). W ujęciu globalnym wartość świadczeń telemedycznych w skali roku szacuje się już na kilkadziesiąt miliardów dolarów. Na światowej arenie mamy też polskie akcenty – na przykład firmę Nestmedic (twórca teleKTG do badania akcji serca płodu) czy Medicalgorithmics (udostępnia narzędzia, dzięki którym pacjenci mogą rejestrować swoje badania, a lekarze – opisywać je). Nestmedic w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną zdecydował się maksymalnie uprościć model wypożyczania sprzętu. Od połowy marca można go zamówić bezpośrednio do domu za pośrednictwem strony internetowej.

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń mobilnych, tzw. wearables (urządzenia do noszenia na ciele) i aplikacji. Ich popularność idzie w parze z rozwojem internetu rzeczy, czyli sieci połączonych ze sobą urządzeń. Analitycy nie mają wątpliwości, że od technologii w medycynie nie ma odwrotu. Jak będzie wyglądał sektor ochrony zdrowia w przyszłości? Z raportu Fundacji Digital Poland wynika, że czeka nas szybsze diagnozowanie i rozpoznawanie objawów dzięki sztucznej inteligencji. Operacje coraz częściej przeprowadzać będą roboty, a drony pomogą w transporcie leków i próbek medycznych. Nie jest to wizja szczególnie odległa – scenariusz ten już jest realizowany. Tylko w 2019 r. w polskich szpitalach przeprowadzono rekordową liczbę kilkuset zabiegów przy użyciu robotów da Vinci, a drony przewożące leki spotkać możemy już w Stanach Zjednoczonych czy Szwajcarii.

Przyszłością medycyny mają być też terapie spersonalizowane (dostosowane do konkretnego chorego) oraz powszechne badania genomu każdego pacjenta. Oczywiście to wszystko odbywać się będzie w cyfrowym ekosystemie, obejmującym zdigitalizowane dane pacjenta, usług, ubezpieczeń oraz informacji o chorobach i dotychczasowym przebiegu leczenia. Przykładem kraju o największym poziomie cyfryzacji usług ochrony zdrowia w UE jest Estonia, gdzie blisko połowa mieszkańców korzysta online z usług opieki medycznej, niemal 100 proc. lekarzy wystawia e-recepty, a 99 proc. danych medycznych zostało już zdigitalizowanych.

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Polscy wizjonerzy komputerów

Trwająca pandemia obnażyła szereg słabości systemów ochrony zdrowia w poszczególnych państwach – kłopotów organizacyjnych, kadrowych i finansowych. Gdyby nie cyfryzacja byłoby jeszcze gorzej. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie na kwarantannie bez działającego systemu e-recept. Polska zdążyła tuż przed wybuchem pandemii – lekarze wystawiają e-recepty od 8 stycznia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przejmij kontrolę nad grą dzięki telewizorom QLED

Automatyczny Tryb Gry w telewizorach Samsung teraz stał się jeszcze bardziej wygodny. Dzięki innowacjom, ...

Przeczytane w „Rz”: Będziemy firmą technologiczną z licencją bankową

Przez 100 lat PKO BP działał jako bank, ale na kolejne 100 powinien się ...

Londyn ratuje konkurenta SpaceX. Ma ważny powód

Brytyjski rząd, razem z indyjską firmą Bharti Global, za kwotę 500 milionów dolarów przejmie ...

Vaio reaktywacja. To nie pierwsza marka powracająca z zaświatów

Popularna niegdyś marka notebooków japońskiego koncernu wraca na europejski rynek. Takich prób „ożywiania trupa” ...

Dom prosto z… drukarki. Gotowy w 13 godzin

Białostocki startup REbuild postawił pierwszy w naszym kraju betonowy budynek za pomocą wielkoformatowej drukarki. ...

Dramat aktorów. Teraz dostaną pieniądze za spektakle online

Wszyscy aktorzy występujący w sztukach Królewskiego Teatru Narodowego w Londynie, transmitowanych w czasie pandemii ...