Rosjanie wyślą na wojnę armię terminatorów

Kadr z filmu "Terminator 2"
mat. pras.

Rosjanie są bardzo bliscy stworzenia oddziału cybernetycznych żołnierzy – wynika z najnowszego raportu na temat uzbrojenia rosyjskiej armii. Roboty będą w stanie brać udział w działaniach wojennych tak, jak to robią żołnierze.

Według wiceprezesa Rosyjskiej Fundacji Zaawansowanych Projektów Badawczych, Witalija Dawidowa żywych żołnierzy stopniowo zaczną zastępować ich robotyczni „bracia”, którzy będą działać szybciej, dokładniej i bardziej selektywnie niż ludzie. W wywiadzie dla agencji RIA Nowosti Dawidow powiedział, że to już nie jest wizja odległej przyszłości, ale całkiem realna możliwość, ponieważ na poligonach testowane są kolejne, autonomiczne roboty.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Terminator. Rosjanie zbudowali robota z twarzą Schwarzeneggera

Rosyjskie terminatory maą być nie tylko szybsze niż ludzie, ale bardziej precyzyjne w wyborze celu. Roboty mają same oceniać sytuację oraz będą w stanie ochronić ludzi przed zagrożeniem. Na razie brakuje im jednak skutecznego algorytmu, który by wyzwalał odpowiednią reakcję związaną ze strzałem oraz podejmowaniem kluczowych decyzji.

Rosjanie już od lat pracują nad urządzeniami, które mogłyby zastąpić ludzi na polu walki. Do 2025 roku Kreml chce wprowadzić do użycia w armii grupy robotów wielofunkcyjnych, które mogą brać udział w misjach bojowych razem z ludźmi. Najpierw jako wsparcie, a później także samodzielnie.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski dron będzie ział ogniem jak smok

Już na początku lutego 2019 roku Rosjanie pochwalili się autonomicznymi robotami platformy „Marker”, pokazując ich możliwości na poligenie. Film jest dostępny na platformie YouTube i pokazuje możliwości mini-czołgów zintegrowanych z żołnierzami piechoty a także roje latających autonomicznych robotów, które przekazują dane do robota-zabójcy, który ostrzeliwuje wrogie cele.

Rosyjska armia testowała także roboty z platformy „Marker” w czasie walk ulicznych w Syrii. Docelowo roboty platformy mają też chronić bazy rosyjskiej floty na Dalekiej Północy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kultowa marka komputerów wraca w zaskakującej odsłonie

Marka Atari, którą znają niemal wszyscy fani komputerów, po tym jak święciła tryumfy w ...

Chatboty łowią talenty w sieci. Są skuteczne

Pozyskiwanie i selekcja kandydatów do pracy jest obecnie jednym z największych wyzwań dla przedsiębiorstw, ...

Wojciech Tumidalski: Giganci nie unikną podatku cyfrowego

Danina, którą rząd we Włoszech nałożył właśnie na technologicznych gigantów zza oceanu, pokazuje kierunek, ...

Inwestycje w akcje producentów gier jak ruletka. Połowa to straty

Producenci gier są fenomenem warszawskiej giełdy. Sprawdziliśmy, czy na ich akcjach rzeczywiście można zarobić ...

Sztuczna inteligencja pomaga w walce z nałogiem

Pierwsza w Europie aplikacja oceni prawdopodobieństwo złamania abstynencji i samodzielnie zaproponuje optymalną terapię. Polski ...

„Deplatformizacja Trumpa”. YouTube zawiesił konto za podżeganie do przemocy

Platforma YouTube poinformowała, że zawiesza konto i kanał Donalda Trumpa na co najmniej tydzień, ...