Moderna: szczepionka na Covid-19 wykazuje skuteczność

Bloomberg
An automated pipetting machine sits at the Institute for Protein Innovation, a nonprofit founded by Harvard Medical School professor Timothy Springer, in Boston, Massachusetts, U.S., on Thursday, Dec. 6, 2018. Springer is the fourth-largest shareholder of Moderna Inc., which hopes to make personalized cancer vaccines. He's invested $5 million and now owns 17.3 million shares, which at the IPO price of $23 a share were valued at roughly $400 million. Photographer: Scott Eisen/Bloomberg

Notowana na Nasdaqu spółka biotechnologiczna Moderna poinformowała, że jej szczepionka na Covid-19 wywołała silną odpowiedź immunologiczną u wszystkich pacjentów biorących udział w testach. Akcje spółki w handlu przed sesyjnym drożeją o ponad 20 proc.

Amerykańska firma wysuwa się na prowadzenie w wyścigu o znalezienie skutecznej szczepionki na koronawirusa. Moderna podała szczepionkę 45 pacjentom i wszyscy wytworzyli przeciwciała neutralizujące, które zdaniem naukowców są kluczowe dla budowania odporności na Covid-19.

Firma opublikowała informację o postępujących pracach nad szczepionką w czasopiśmie medycznym New England Journal of Medicine. Wynika z nich, że pacjentom podawano różne dawki szczepionki, a u osób, które przyjmowały najwyższe dawki, ilość przeciwciał była czterokrotnie wyższa, niż u pacjentów, którzy przeszli już koronawirusa.

Czytaj także: Johnson&Johnson przyspiesza badania nad szczepionką na Covid-19

Moderna poinformowała, że szczepionka była dobrze tolerowana przez pacjentów, ale ponad połowa uczestników zgłosiła łagodne lub umiarkowane skutki uboczne, takie jak zmęczenie, bóle mięśni lub ból w miejscu wstrzyknięcia. Badania w kolejnym etapie rozpoczną się 27 lipca i zakładają testy na 30 tys. uczestników w 87 lokalizacjach.

Notowania Moderny znajdują się w silnym trendzie wzrostowym. Ruch w górę rozpoczął się po tym jak spółka poinformowała o rozpoczęciu prac na szczepionką. W tym roku akcje Moderny zdrożały o około 300 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brat narkotykowego barona idzie na wojnę z polskim miliarderem

Szwedzka Klarna, najcenniejszy startup Europy, szykuje się do giełdowego debiutu za oceanem. Bezprecedensowe wydarzenie ...

Asseco traci wielki kontrakt w Czechach. Dziwne okoliczności

Zajmująca się rozwiązaniami IT spółka Asseco, w którą niedawno zainwestował Zygmunt Solorz, miała wykonać ...

Smartfony, laptopy i tablety – to przyczyna długów Polaków

To nie z czynszem Polacy zalegają najbardziej. W długi wpędzają ich abonamenty za telefon ...

Dzięki aplikacji nie zjesz przeterminowanej żywności

Szwedzka sieć handlowa działająca w republikach nadbałtyckich wprowadziła do użytku aplikację uniemożliwiającą sprzedaż przeterminowanej ...

Bitcoin poniżej 5 tys. dol. Co spowodowało krach?

W ciągu tygodnia kapitalizacja rynku cyfrowych walut stopniała z 210 mld dol. do 145 ...

AMD wykłada 35 mld dol. Potężna akwizycja na rynku chipów

Amerykański producent rzuca rękawicę gigantom branży – Nvidii oraz Intelowi. Koncern, który „króluje” m.in. ...