Moderna: szczepionka na Covid-19 wykazuje skuteczność

Bloomberg
An automated pipetting machine sits at the Institute for Protein Innovation, a nonprofit founded by Harvard Medical School professor Timothy Springer, in Boston, Massachusetts, U.S., on Thursday, Dec. 6, 2018. Springer is the fourth-largest shareholder of Moderna Inc., which hopes to make personalized cancer vaccines. He's invested $5 million and now owns 17.3 million shares, which at the IPO price of $23 a share were valued at roughly $400 million. Photographer: Scott Eisen/Bloomberg

Notowana na Nasdaqu spółka biotechnologiczna Moderna poinformowała, że jej szczepionka na Covid-19 wywołała silną odpowiedź immunologiczną u wszystkich pacjentów biorących udział w testach. Akcje spółki w handlu przed sesyjnym drożeją o ponad 20 proc.

Amerykańska firma wysuwa się na prowadzenie w wyścigu o znalezienie skutecznej szczepionki na koronawirusa. Moderna podała szczepionkę 45 pacjentom i wszyscy wytworzyli przeciwciała neutralizujące, które zdaniem naukowców są kluczowe dla budowania odporności na Covid-19.

Firma opublikowała informację o postępujących pracach nad szczepionką w czasopiśmie medycznym New England Journal of Medicine. Wynika z nich, że pacjentom podawano różne dawki szczepionki, a u osób, które przyjmowały najwyższe dawki, ilość przeciwciał była czterokrotnie wyższa, niż u pacjentów, którzy przeszli już koronawirusa.

Czytaj także: Johnson&Johnson przyspiesza badania nad szczepionką na Covid-19

Moderna poinformowała, że szczepionka była dobrze tolerowana przez pacjentów, ale ponad połowa uczestników zgłosiła łagodne lub umiarkowane skutki uboczne, takie jak zmęczenie, bóle mięśni lub ból w miejscu wstrzyknięcia. Badania w kolejnym etapie rozpoczną się 27 lipca i zakładają testy na 30 tys. uczestników w 87 lokalizacjach.

Notowania Moderny znajdują się w silnym trendzie wzrostowym. Ruch w górę rozpoczął się po tym jak spółka poinformowała o rozpoczęciu prac na szczepionką. W tym roku akcje Moderny zdrożały o około 300 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

E-sklepy zaprzegają do pracy algorytmy, AR i VR

Epidemia oznacza większy zwrot w stronę automatyzacji sprzedaży oraz inwestowania w nowe rozwiązania technologiczne, ...

Koronawirus bije w smartfony. Gigant odwleka wejście do Polski

Co piąty posiadacz komórki myśli o jej wymianie, gdy tylko pojawi się nowszy model. ...

Epidemia rozmnożyła voiceboty i asystentów głosowych

„Mówiące” roboty na infoliniach czy inteligentni asystenci głosowi to technologie, po które biznes sięga ...

Sociale stawiają na wideo

Także w mediach społecznościowych widać zdecydowaną modę na treści wideo wypierające stopniowo wiadomości tekstowe. ...

Marsjański łazik NASA odkrył ślady życia. Na… Ziemii

Pojazd należący do Amerykańskiej Agencji Kosmicznej  pokazał już swoje nie lada możliwości. Łazik, który ...

Przełom w długości pracy i ładowania baterii. I znów ten grafen

Wkrótce czeka nas kolejna rewolucja technologiczna na rynku smartfonów. Ale tym razem nie chodzi ...