Naukowcy odtworzyli klucz na bazie dźwięku. Włamywacze zacierają ręce

Bloomberg

Otwieranie zamków nigdy nie było tak proste. Badacze z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze odkryli sposób, jak za pomocą nagrania dźwięku zamka stworzyć działająca kopię klucza.

Metoda działa na zamki, które korzystają z unikalnego układu grzbietów. Kiedy klucz wchodzi do zamka, układa się na nich i wypycha sprężyny, które ustawiają w równym rzędzie trzpienie, dzięki czemu można otworzyć zamek. To jeden z najbardziej popularnych i powszechnych rodzajów zamka. Można go także otworzyć za pomocą specjalnych narzędzi bądź wytrychu.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon stworzył inteligentny… dzwonek do drzwi. To bat na złodziei

Jednak metoda badaczy, zwana SpiKey, korzysta za to z fal dźwiękowych i drukarki 3D. Jak wynika z badań, dźwięk wydawany przez krawędzie i odstęp między wchodzącymi przez sprężyny trzpienie można przeanalizować i na jej podstawie ustalić, jaki jest kształt klucza lub jego zbliżona forma. SpiKey potrafi zawęzić możliwości z 330 tys. do zaledwie trzech.

Problemem jest jednak samo nagranie — smartfon może nie zapewnić odpowiedniej jakości dźwięku, do tego musi być w odpowiedniej odległości od zamka. Na razie więc nie metoda ta zapewne nie zyska szczególnej popularność wśród włamywaczy, czy osób które zgubiły klucze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Arabowie lecą na Marsa. Cel: kolonizacja

Pierwsza misja kosmiczna, za którą stoi kraj arabski, właśnie wystartowała. Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały ...

Ojciec chrzestny Doliny Krzemowej. On rozdaje karty

Na nowojorskiej giełdzie zadebiutowała tajemnicza spółka Petera Thiela, amerykańskiego miliardera niemieckiego pochodzenia. Ten były ...

Polska spółka uprzedziła Google’a

Voicetel stworzył innowacyjną technologię. Umożliwia swobodne rozmowy na głos ludzi z maszynami. Notowana na ...

Chińskie smartfony zalewają Polskę. U siebie mają problem

Producenci smartfonów z Państwa Środka chcą wykorzystać pandemię do umocnienia pozycji na światowym rynku. ...

Duma narodowa i podatkowa gafa

Podatek cyfrowy raz pojawia się, raz znika. I popycha Prawo i Sprawiedliwość w konflikt ...

IBM potajemnie wykorzystał milion zdjęć twarzy internautów

Koncern IBM wykorzystał bez pytania zdjęcia użytkowników sieci społecznościowych do trenowania sztucznej inteligencji. Uczył ...