Naukowcy stworzyli miniaturowy statek kosmiczny z serialu „Star Trek”

universiteitleiden.nl

Naukowcy z holenderskiego uniwersytetu w Lejdzie wydrukowali w 3D miniaturową wersję statku kosmicznego Discovery z popularnego serialu „Star Trek”.

Wydruk jest nie tylko zabawną ciekawostką, ale także częścią badań opublikowanych w czasopiśmie „Soft Matter”, wydawanym przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Chemiczne (Royal Society of Chemistry). Program zajmuje się tworzeniem mikropływaków o bardzo złożonych kształtach.

Miniaturowy statek kosmiczny USS Voyager jest naprawdę miniaturowy, ponieważ mierzy zaledwie pięć mikrometrów. Jest częścią programu badań nad mikropływakami. Tak maleńkie obiekty naukowcy są wstanie tworzyć dzięki poruszaniu lasera wewnątrz kropli w ściśle kontrolowany sposób. Zazwyczaj tworzą obiekty sferyczne, spiralne, ale czasem pozwalają sobie na nieco bardziej fantazyjne kształty, takie jak filmowy statek kosmiczny.

CZYTAJ TAKŻE: Technologia z filmów s-f działa. Rozmowy z hologramem 3D

Miniaturowy stateczek jest w stanie poruszać się dzięki reakcjom chemicznym zachodzącym między jego pokryciem z platyny a roztworem z nadtlenkiem wodoru, który znajduje się wewnątrz.

Naukowcy z uniwersytetu w Lejdzie nie po raz pierwszy stworzyli niezwykły miniaturowy obiekt. Zanim powstał miniaturowy statek kosmiczny, badacze stworzyli miniaturową łódź rybacką, która liczy 30 mikrometrów długości, jest sześć razy większy od bakterii i ma trzykrotnie mniejszą grubość od ludzkiego włosa. Powstała na drukarce 3D, która powstała z myślą o tworzeniu nietypowych i skomplikowanych kształtów.

Tworzenie mikropływaków to jednak nie tylko ciekawostka naukowa, ale poważne badania naukowe nad stworzeniem skuteczniejszych narzędzi do dostarczania leków wewnątrz krwiobiegu pacjentów lub pomagających w diagnostyce terapeutycznej. Tworzenie różnych kształtów, nawet tak fantazyjnych jak nieistniejące statki kosmiczne czy kutry rybackie, pomaga naukowcom obserwować zachowania syntetycznych mikropływaków.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie firmy ruszyły do walki z drugą falą Covid-19

Mikropływaki mogą z uderzającym podobieństwem naśladować ruch pojedynczych komórek obserwowany w przypadku bakterii lub plemników oraz ich zachowania zbiorowe. Tworząc różne fantazyjne obiekty naukowcy badają jaki kształt mikropływaków byłby najbardziej wydajny. Na razie wygląda na to, że kształt helisy, czyli zwiniętej wstążki daje najlepsze wyniki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Netflix się ugiął. Zapłaci podatki w Wielkiej Brytanii

Brytyjski fiskus w końcu przymusił Netfliksa do deklarowania swoich przychodów w Wielkiej Brytanii. Serwis ...

E-hulajnogi zjadą z chodników. Miasta szykują ograniczenia

Polacy otwierają się na elektryczne jednoślady: 89 proc. z nas uważa je za równie ...

Krewetki z probówki? Singapurski start-up zaczął hodowlę

Owoce morza których dostawa nie wymaga połowów? Teraz to już całkiem możliwe. Singapurski start-up ...

Hakerzy ujawnili dane ponad 10 milionów klientów sieci hoteli

Dane nawet 10,6 miliona klientów MGM Resorts International wyciekły po tym, jak hakerzy uzyskali ...

Fintechy wchodzą do gry. Mogą zamieszać na rynku bankowym

Zmiany prawne dadzą nowe możliwości startupom finansowym. Poprawią konkurencyjność i innowacyjność sektora bankowego. Ucieszą ...

BlaBlaCar rozwija się w Polsce. Wchodzi w nowy biznes

Francuska platforma, łącząca kierowców z pasażerami jadącymi w dłuższe trasy, wejdzie w nowe segmenty ...