Nowatorskie pojazdy naśladują zwierzęta morskie

mat. pras,

Amerykańska firma Innespace Productions wprowadza na rynek nowatorskie pojazdy wzorowane na zwierzętach morskich – nie tylko przypominają je z wyglądu, ale też potrafią naśladować ich ruch.

Pojazdy te to tzw. seabrechery – w praktyce dwumiejscowe, półzanurzalne łodzie podwodne. Firma w cenach na poziomie 80–100 tys. dol. sprzedaje kilka dynamicznych modeli (wzorowanych na delfinach, rekinach czy orkach): Shark X, Killer Whale Y i Dolphin Z.

CZYTAJ TAKŻE: CES2020. Lewitująca deska nie potrzebuje fal ani wiatru

Jazda seabrecherem zewnętrznych obserwatorów może zmylić. Pojazdy i ich sposób poruszania się do złudzenia przypominają wodne stworzenia. Tyle że wyposażone są w potężne silniki o mocy od 215 do 260 KM. Dzięki nim można rozpędzić np. „rekina” do blisko 90 km/h. Pod wodą maksymalna prędkość to 40 km/h.

Seabrecher to dzieło dwóch inżynierów – Roba Innesa i Dana Piazza. Dzieło tego duetu nie tylko jest w stanie unosić się na powierzchni, ale również nurkować czy wyskakiwać ponad taflę wody. Za dodatkową opłatą można wyposażyć pojazdy w specjalne urządzenia, jak podwodna kamera transmitująca obraz z dzioba na pokładowy ekrany LCD, nawigacja GPS czy system stereo ze stacją dokującą do iPoda. Pojazd, nazywany osobistą łodzią podwodną, ma nieco ponad 5 m długości i 1 m szerokości. Waży ok. 600 kg.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

HBO ma nowy serwis streamingowy. Czy to koniec HBO GO?

W Stanach Zjednoczonych zadebiutował nowy serwis VOD od HBO – HBO Max. Oferuje on ...

Premiera “Cyberpunka” przesunięta. Analitycy oceniają, akcje tanieją

Nienaruszalna listopadowa data premiery “Cyberpunk 2077” okazała się znacznie bardziej elastyczna. CD Projekt opóźnia ...

Mariusz Busiło: Nie powinniśmy stać się cywilną ofiarą wojny handlowej USA-Chiny

Kraj o PKB największym w Europie nie zdecydował się na podwyższenie kosztów wdrażania sieci ...

Wynaleziono materiał znacznie lżejszy i twardszy od tytanu. To rewolucja w lotnictwie

Na bazie niklu naukowcy stworzyli materiał, potocznie nazwany metalicznym drewnem. Ma niespotykane dotąd właściwości ...

W tym roku hakerzy zastosują nowe chwyty. Pomaga im AI

Liczba ataków rośnie i są bardziej wyrafinowane. Cyberprzestępcy uderzają za pośrednictwem poczty e-mail, SMS-ów ...

„Gwiezdne wojny” wchodzą do kin. Będzie rekord?

Rozpoczęta w 1977 r. historia rodu Skywalkerów zmierza do końca, a Disney, posiadający prawa ...