Coraz bliżej kosmicznej turystyki. Tajemniczy VSS Imagine

mat. pras.

Firma Richarda Bransona Virgin Galactic zaprezentowała swój kosmiczny samolot VSS Imagine. Pierwszy lot testowy odbędzie się już latem.

VSS Imagine ma zapoczątkować całą generację maszyn nowej generacji Spaceship III (w przygotowaniu jest już kolejny pojazd VSS Inspire). O samym VSS Imagine na razie nie wiadomo zbyt wiele. Maszyna ma powłokę z lustrzanego materiału, który ma zapewnić osłonę termiczną.

Więcej wiadomo natomiast o statku wcześniejszej generacji VSS Unity (seria SpaceShipTwo), której testy trwają od 2016 roku. Maszyna ma zabierać sześciu pasażerów i dwóch pilotów. Jej efektowne wnętrza pokazano w połowie ubiegłego roku. Wiadomo, że w jednym z pierwszych lotów weźmie udział miliarder Richard Branson. Komercyjne loty suborbitalne Virgin Galactic mają się zacząć w 2022 roku. Maszyny będą startowały nie z powierzchni ziemi a ze specjalnych samolotów.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentny metal, dzięki któremu podbijemy kosmos

Celem jest lot na granicy kosmosu – początkowo na około 80 km wysokości, docelowo powyżej 100 km (tzw. linia Kármána stanowiąca umowną granicę między atmosferą Ziemi a przestrzenią kosmiczną). Na pasażerów płacących ok. 250 tys. dolarów za bilet czekają atrakcje – zobaczą krzywiznę ziemi i doświadczą przez chwilę stanu nieważkości (na specjalnym lustrze będą się oglądać podczas unoszenia w kabinie). Lot nie będzie długi – ma trwać ok. 1,5-godziny.

Docelowo firma chce odbywać swoimi statkami 400 lotów w kosmos rocznie. Na początku ubiegłego roku wznowiła zapisy na listę oczekujących na lot. Chętnych nie brakuje.

CZYTAJ TAKŻE: W kosmos z samolotu. Start rakiety Virgin Orbit

Oprócz lotów suborbitalnych Virgin Galactic chce zaoferować prawdziwą turystykę kosmiczną m.in. loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tu już koszt biletu może sięgać 60 mln dol. W tym zakresie firma Richarda Bransona rywalizuje z takimi firmami jak należąca do Jeffa Bezosa Blue Origin czy SpaceX Elona Muska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Internetowi stuknęła 30-ka

Najpopularniejsza usługa sieciowa – WWW – ma już 30 lat. Funkcjonowania bez niej dziś ...

Jakie szafki pracownicze wybrać do swojego zakładu?

Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego zakładu pracy są szafki dla zatrudnionych osób. Pracownicy powinni mieć ...

Rewolucja w domu: maszyna wyprasuje i poskłada ubrania

Góra nieposkładanego prania? Koszulki, spodnie, pościel czekająca na segregacje i ułożenie? Koszmar cotygodniowych porządków. ...

Niemiecki gigant inwestuje w polski startup. I pomoże w ekspansji

RemoteMyApp pomoże Deutsche Telekom, największemu telekomowi w UE wdrożyć platformę cloud gamingową i uzupełnić ...

Jak hakerzy uderzyli w CD Projekt. Mail czy konto pracownika?

Uderzenie hakerów w producenta takich hitów, jak „Wiedźmin”, czy „Cyberpunk 2077”, wywołało falę spekulacji. ...

Hollywood sięga po polski horror

Powstanie film na podstawie gry „Layers of Fear”, kultowej dla wielu fanów horroru gry ...