Nadzieja dla sparaliżowanych. Małpa gra za pomocą myśli

Neuralink

Neuralink, amerykańska firma neurotechnologiczna założona przez Elona Muska, stworzyła implant pozwalający na granie w gry komputerowe bez użycia kontrolerów. Wystarczy sam mózg gracza. Nic więcej.

Firma udostępniła film wideo pokazujący jak małpa z wszczepionym implantem gra w Ponga bez użycia rąk. Mózg dziewięcioletniego zwierzęcia zastąpił tradycyjne kontrolery.

9-letni makak o imieniu Pager z wszczepionym 6 tygodni wcześniej urządzeniem Neuralink jest w stanie grać za pomocą implantu, który pomaga mu kontrolować kursor za pomocą myśli. Musk podkreślił przy tym, że zwierzak ani przez moment nie cierpiał lub był nieszczęśliwy.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy mózg z komputerem. Pokazał świnię, następni ludzie

Implant wszczepiony Pagerowi to ogromna nadzieja dla osób, które są sparaliżowane lub mają znaczne problemy z poruszaniem się. Odpowiednio skonfigurowany mógłby znacząco podnieść jakość ich życia i umożliwić, do pewnego stopnia, samodzielne funkcjonowanie, a może nawet chodzenie.

W tweecie komentującym film Neuralink Elon Musk napisał, że pierwszy implant firmy pozwoli osobom sparaliżowanym na używanie smartfona „szybciej, niż osoby pełnosprawne robią to kciukami”.

To jednak nie koniec. Musk zapowiedział, że druga wersja urządzenia Neuralink umieszczona w mózgu będzie się łączyć z innymi urządzeniami firmy w innych częściach ciała. Ma to pozwolić osobom sparaliżowanym na chodzenie.

Miliarder dodał, że urządzenie montowane będzie bardzo dyskretnie i nie będzie praktycznie zauważalne dla innych. Jego ładowanie odbywać się będzie bezprzewodowo.

W sierpniu 2020 roku Elon Musk zaprezentował pierwszy działający implant w ramach firmy Neuralink. Wszczepiono go świniom, które zaprezentowano na konferencji prasowej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amazon zaprezentował drona. Będzie latał jak samolot

Amazon chce już za kilka miesięcy uruchomić usługę dostaw dronowych. Koncern z powodzeniem testuje ...

W tym kraju ikona LGBT okiełznała pandemię koronawirusa

Rekordowe 200 dni bez przypadku zakażenia koronawirusem – sukces Tajwanu to w dużej mierze ...

Robert Trętowski: Blockchain spędza sen z powiek starej gospodarce

Prawie wszystkie firmy technologiczne eksperymentują z blockchainem – mówi Robert Trętowski, wiceprezes zarządu Krajowej ...

Najlepsze 2020. Była stażystka oskarża firmę Elona Muska

Była stażystka SpaceX Elona Muska pozwała firmę. Kobieta twierdzi, że nie przedłużono z nią ...

Maraton okazji i pseudookazji rozpoczęty. Czas na Cyber Monday

Black Week, Black Friday, Cyber Monday, a niedługo później dzień darmowej dostawy i w ...

YouTube zastąpił już młodym telewizję. Co i jak długo oglądamy?

Liczba light TV viewers w Polsce, czyli osób, które zamiast linearnej telewizji wybierają platformy ...