Polacy z przełomem w transplantologii. Innowacyjny płyn

shutterstock

Zespół naukowców z Gdańska opracował specjalny płyn do przechowywania narządów podczas zabiegów chirurgicznych.

TTF może stać się przełomowym rozwiązaniem m.in. w transplantacji nerek. Chodzi o Transmedium Transplant Fluid, płyn, który wzmacnia jakość wszczepianego narządu i daje szansę na wzrost skuteczności transplantacji, a w konsekwencji poprawę jakości życia pacjentów po przeszczepie.

Na bazie innowacyjnego pomysłu z Gdańska powstała spółka funduszu kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza – Transmedium, i jest ona właśnie o krok od komercjalizacji innowacyjnego produktu. Polacy chcą wprowadzić bowiem TTF na rynek międzynarodowy. Dysponują już patentem na rynek krajowy i zagraniczny.

CZYTAJ TAKŻE: Robotyczna pigułka odmieni medycynę

Zespół naukowców Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz klinicystów związanych z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku od dawna zwracał uwagę, że podniesienie jakości płynu do przechowywania narządów może zniwelować wiele zagrożeń i zwiększyć skuteczność tego sposobu ratowania ludzkiego życia. Tak stworzyli innowacyjną formułę płynu II generacji do perfuzji i przechowywania narządów w czasie zabiegów, zwłaszcza transplantacji nerek. TTF bazuje na kompozycji substancji aktywnych, które wykazują szereg korzystnych biologicznie skutków, m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i ochronne. – Kompozycja płynu TTF pozwoli zmniejszyć procent ewentualnych powikłań i tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia przeszczepu, co może mieć kluczowe znaczenie w przypadkach klinicznie trudnych – tłumaczy dr Marzena Paluch-Skowrońska, wiceprezes Transmedium.

Obecnie od 3 do 40 proc. nerek wymaga po wszczepieniu kilkutygodniowych dializ. Nowy płyn ma ten odsetek istotnie zmniejszyć.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chiny mszczą się za szefową Huawei. 13 zatrzymanych Kanadyjczyków

Już 13 obywateli Kanady zostało uwięzionych na terenie Chin od początku grudnia 2018 roku. ...

Najlepiej zarabiający youtuber ma 8 lat

Uwielbiający zabawki Ryan Kaji z Teksasu zarobił w 2019 roku aż 26 mln dolarów, ...

W dwa dni techno-giganci schudli o 270 mld dolarów

Kapitalizacja sześciu największych spółek technologicznych gwałtownie spadła w ciągu ostatnich dwóch ostatnich sesji. Od ...

Amazon stworzył inteligentny… dzwonek do drzwi. To bat na złodziei

Amerykański Amazon chce opatentować nowoczesny dzwonek do drzwi, który pomoże zwalczać kradzieże paczek. W ...

Programmatic, nowy król marketingu. Czas na personalizację

Wydatki na reklamę kupowaną w modelach programatycznych systematycznie rosną. W 2020 r. aż 69 ...