Organizacja New Story oraz firma ICON zaprezentowały pierwszy drukowany dom z pozwoleniem na budowę w USA. Testy trwają  Austin w Teksasie.

Dom, który ma powierzchnię 37 metrów kwadratowych, buduje się w 48 godziny a kosztuje niecałe około 10 tys. dolarów czyli nieco ponad 37 tysięcy złotych.

ICON pracuje teraz nad zwiększeniem tempa pracy drukarki Vulcan, tak by domy o powierzchni 100 lub nawet 200 metrów kwadratowych powstawały w 24 godziny i kosztowały mniej niż 4 tys. dolarów (około 15 tys. złotych).

ICON współpracuje z New Story, organizacją non profit, która dzięki technologii 3D buduje domy i zwalcza bezdomność na całym świecie. Przed wykorzystaniem technologii druku 3D budowa 100 domów wartych 6 tysięcy dolarów zajmowała New Story około ośmiu miesięcy.

Pierwsze seryjne domy z drukarki 3D, która jest mobilna i waży 900 kilogramów, mają powstać w 2019 roku w Salwadorze. Organizacja chce w sumie dostarczyć domy dla 1,3 miliardy ludzi żyjących na całym świecie w slumsach. New Story buduje domy w Meksyku, Haiti, El Salvador, i Boliwii. W ciągu trzech lat wybudowano 1400 domów dla rodzin, których dotychczas nie było na nie stać.