Badawcze ramie koncernu, znanego szerzej głównie z kreskówek, za wyzwanie wzięło się na poważnie. I jak się właśnie okazało – skutecznie. Jak podaje serwis Popularmechanics.com, eksperci Disneya stworzyli robota o super realistycznym spojrzeniu. Zautomatyzowane popiersie, wyposażone w sztuczne gałki oczne, potrafi wejść w kontakt wzrokowy z rozmówcą, mrugać i poruszać nimi w zależności od emocji. Kryjąca się za wzrokiem maszyny technologia odpowiada również za realistyczne ruchy brwi, a nawet szyi. Efekty są imponujące, a kontakt z tak świetnie imitującym człowieka humanoidem – jak pisze Popularmechanics – wywołuje ciarki.

CZYTAJ TAKŻE: Powstanie supercyborg. Roboty upodabniają się do ludzi

Na razie nie wiadomo do jakich celów (poza badaniami) w przyszłości naukowcy Disneya chcą wykorzystać takiego robota. Mógłby stać się on np. jedną z atrakcji parku rozrywki Disney World. Eksperci nie mają natomiast wątpliwości, że humanoid ten to kolejny milowy krok w konstrukcji takich automatów.

Zaawansowany system sterujący gałkami sprawia, że w trakcie konwersacji maszyna podąża za wzrokiem rozmówcy, unosi brwi, a nawet przerywa kontakt wzrokowy w zależności od kontekstu rozmowy i towarzyszących dyskusji emocji. Może też zwrócić spojrzenie na osobę, która właśnie weszła do pokoju (wszystko dzięki wbudowanej kamerze RGB oraz inteligentnym algorytmom).

CZYTAJ TAKŻE: Roboty potrafią już tańczyć. I to jak!

Humanoid, choć zachowuje się realistycznie, na razie nie otrzymał jednak imitacji ludzkiej skóry – jego twarz jest więc odsłonięta, kable i elektronika za nią się kryjąca jest niejako na wierzchu. Gdy urządzenie zyska „ludzką” powłokę efekt może być jeszcze większy. Doug Fidaleo, dyrektor Disney Research Los Angeles, twierdzi, że już teraz wrażenie jest niesamowite. – Kiedy pierwszy raz usiadłem przed robotem byłem trochę zdenerwowany, ponieważ tak naprawdę wierzysz, że to coś żyje – podkreśla.