Impact`19. W międzynarodowym ekosystemie innowacji

W dniach 21-22 maja Kraków stanie się najważniejszym punktem na gospodarczej mapie Europy Środkowo-Wschodniej. Na Impact’19 spotka się ponad 250 spikerów i 6 tys. uczestników.

Publikacja: 14.05.2019 12:53

Na ubiegłorocznym Impakcie pojawili się liczni wysocy rangą przedstawiciele firm, organizacji i rząd

Na ubiegłorocznym Impakcie pojawili się liczni wysocy rangą przedstawiciele firm, organizacji i rządu

Foto: mat. pras.

Dokąd zmierza cyfrowa, globalna gospodarka, jak technologiczne przyspieszenie sztucznej inteligencji, branży fintech czy elektromobilności wpłyną na całe społeczeństwa – o tym między innymi będą rozmawiać naukowcy, politycy oraz przedstawiciele biznesu i przełomowych startupów 21–22 maja podczas Impact’19. Kraków stanie się wówczas centrum rozwoju innowacyjnych idei i projektów – oprócz prestiżowego wydarzenia, po raz pierwszy odbędzie się tu także Cracow Tech Week (20–23 maja).

W ramach obu wydarzeń w Krakowie pojawią się liderzy z całego świata. „To tu zapadną kluczowe decyzje, zawiążą się trwałe sojusze i urodzą się nowe idee dla biznesu oraz gospodarki napędzanej przez innowacje” – zapowiadają organizatorzy.

Asystent Google dla każdego

Dla polskich liderów Impact’19 to ważna ścieżka włączania w międzynarodowy ekosystem innowacji. – Najprostsze środki budowania przewag ekonomicznych się wyczerpują. Pozostaje to, czym gospodarka konkurowała zawsze – oferowanie nowatorskich usług i produktów na globalnych rynkach – podkreśla Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, i zarazem jedna ze znaczących osób ze świata polskiej polityki na Impact’19.

Impact’19 to święto technologii, na które składają się cztery sceny, 6000 gości, 250 spikerów i dziesiątki wydarzeń towarzyszących – w tym premierowy Cracow Tech Week, kumulujący najlepsze startupy i inwestorów z kilkudziesięciu krajów. W zeszłym roku Impact otwierał humanoidalny, inteligentny robot Sophia, w tym będzie pierwszym wydarzeniem w regionie w pełni zintegrowanym z Asystentem Google’a.

Sztuczna inteligencja w smartfonie pozwoli uczestnikom w pełni korzystać z dyskusji, premier i prezentacji, toczących się w rytmie ośmiu ścieżek tematycznych – wśród nich fintech, mobility, cyfrowe zdrowie i państwo, sektor kosmiczny, przemysł 4.0 oraz przekuwanie nauki w biznes.

W kilka lat Impact stał się najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym w regionie, wywierającym realny wpływ na decyzje polityków i przedsiębiorców. Stałymi bywalcami są tu wysocy rangą przedstawiciele czołowych firm i organizacji. W tym roku w gronie dużych nazwisk świata technologii pojawiają się: Jean-François Fallacher (prezes Orange), Jen Gennai (szefowa ds. odpowiedzialnych innowacji w Google), Bartosz Ciołkowski (szef Mastercard w Polsce), John Paul Farmer (CTO Nowego Jorku), Joe Schoendorf (legenda branży VC), Mark Pollock (czołowy mówca motywacyjny), Jarosław Oleszczuk (zarządzający AstraZeneca w Polsce), Paweł Borys (prezes PFR) czy Marek Dietl (prezes GPW) oraz Przemysław Gdański (CEO BGŻ BNP Paribas). Towarzyszyć im będą również liderzy z Allegro, Orlenu, Azotów, Tauronu, Grupy Volkswagen, ING czy PGE.

Swoją obecność zapowiedzieli premierzy i ministrowie polskiego rządu oraz szefowie największych rządowych agencji (np. PFR i NCBR). W tym roku dołączą do nich także kluczowi politycy i liderzy z regionu CEE. Podczas spotkań w formule CEE Innovation Round Tables mają pokazać swoje pomysły i plany na to, jak przy wsparciu technologii, zmienić świat na lepsze.

Czas premier

Impact’19 to wydarzenie, na którym ważne rzeczy dzieją się po raz pierwszy: premiery najnowszych usług i produktów, inwestycji, rządowych strategii i kluczowych raportów. Właśnie w Krakowie poznamy kluczowe założenia Sieci Badawczej Łukasiewicz – polskiej odpowiedzi na chińską, amerykańską czy niemiecką ofensywę przemysłową.

To kompleksowy projekt biznesowy, którego elastyczność ma pozwolić na udział Polski w gospodarczo-technologicznych partnerstwach największych inicjatyw europejskich. A w tych główne role odgrywać mają polscy i międzynarodowi liderzy tych firm, które właśnie w Krakowie pokażą swoje najnowsze projekty, osiągnięcia i plany.

Wytyczne dla strategii AI

Na Impact’19 poznamy też bardzo oczekiwane szczegółowe wytyczne do strategii AI dla Polski, wypracowane wspólnie przez ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Cyfryzacji, Nauki oraz Inwestycji i Rozwoju. To m.in. dzięki jej szybkim wdrożeniu polska branża związana ze sztuczną inteligencją w 2025 r. ma być warta już 8 mld zł. W tym samym czasie PFR i MPiT przedstawią efekty projektu Start in Poland, pokazując kolejne ważne kroki w finansowaniu ekspansji polskiego biznesu.

Karolina Gawlik

„Rzeczpospolita” jest patronem Impact’19, który odbędzie się
21–22 maja w Krakowie

Dokąd zmierza cyfrowa, globalna gospodarka, jak technologiczne przyspieszenie sztucznej inteligencji, branży fintech czy elektromobilności wpłyną na całe społeczeństwa – o tym między innymi będą rozmawiać naukowcy, politycy oraz przedstawiciele biznesu i przełomowych startupów 21–22 maja podczas Impact’19. Kraków stanie się wówczas centrum rozwoju innowacyjnych idei i projektów – oprócz prestiżowego wydarzenia, po raz pierwszy odbędzie się tu także Cracow Tech Week (20–23 maja).

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Afera wokół ChatGPT. Scarlett Johansson oskarża firmę o kradzież głosu
Technologie
Blisko przełomu. Sztuczna inteligencja zyskuje umiejętność abstrakcyjnego myślenia
Technologie
Współtwórca ChatGPT oskarża firmę. „AI jest mądrzejsza od nas”
Materiał Partnerski
Elektryzujące elektryki
Technologie
Wystarczy impuls za 13 centów, by zniszczyć rój dronów. Nowa super broń
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?