Robotyczny grant dla polskiego zespołu

Drużyna złożona z polskich licealistów została zakwalifikowana do największego konkursu robotycznego na świecie. Do startu przygotowują się na Politechnice Warszawskiej.

Publikacja: 13.01.2020 21:00

Robotyczny grant dla polskiego zespołu

Foto: Luke MacGregor/Bloomberg

Team RaByte to zespół złożony z 30 uczniów szkół średnich (warszawskich liceów: Czackiego, Staszica, Hoffmanowej, Zamoyskiego, Skłodowskiej-Curie, a także z V LO w Bielsku-Białej oraz z Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie). Od kilku miesięcy drużyna przygotowuje się do startu w największych międzynarodowych zawodach robotycznych (FIRST Robotics Competition).

Jest szansa, że niebawem będzie można oglądać polskiego robota w akcji. – Zostaliśmy oficjalnie zakwalifikowani do zawodów – mówi Filip Mieszkowski, jeden z uczniów pracujących w zespole projektującym mechanikę do robota. – Od teraz jesteśmy Team RaByte #8127.

– Na starcie otrzymaliśmy grant w wysokości 4000 dolarów, który organizator konkursu co roku przyznaje kilku drużynom na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć – dorzuca Adam Żyliński, programista w Team RaByte. – Jest to dla nas duże wyróżnienie, ale też ogromna motywacja.

CZYTAJ TAKŻE: Polscy uczniowie stoczą światowy pojedynek na roboty

Obecnie zespół pracuje nad mniejszym projektem w laboratorium na Politechnice Warszawskiej wraz z mentorami z koła naukowego BIONIK na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych w ramach projektu edukacyjnego STEM PW. Uczniowie zdobywają umiejętności, które w najbliższych tygodniach staną się niezbędne do zbudowania konkursowego robota.

Postępy w przygotowaniach do rozgrywek to zasługa nie tylko ciężkiej pracy drużyny, lecz także sponsorów, którzy udzielają dużego wsparcia.

– Nasz start nie byłby możliwy bez mentorów i sponsorów. Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy z różnymi firmami oraz najlepszą uczelnią techniczną w Polsce – mówi Martyna Kozon. – Każda pomoc i udzielone wsparcie daje nam szansę na spełnienie naszych marzeń. Już niedługo wszyscy będziemy mogli oglądać efekty pracy zespołu.

Uczniów wspierają przy projekcie: Politechnika Warszawska, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju, Thales Polska sp. z o.o. Somfy, Rada Rodziców Liceum im. Czackiego oraz Fundacja Liceum im. Czackiego, C&R Auditors sp. z o.o., Grosley sp. z o.o., SATA, LCSC Electronics, Waw4Free.

Adres strony: http://www.rabyte.pl/pl/

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym drużyny

Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.