Amerykańska firma wysuwa się na prowadzenie w wyścigu o znalezienie skutecznej szczepionki na koronawirusa. Moderna podała szczepionkę 45 pacjentom i wszyscy wytworzyli przeciwciała neutralizujące, które zdaniem naukowców są kluczowe dla budowania odporności na Covid-19.

Firma opublikowała informację o postępujących pracach nad szczepionką w czasopiśmie medycznym New England Journal of Medicine. Wynika z nich, że pacjentom podawano różne dawki szczepionki, a u osób, które przyjmowały najwyższe dawki, ilość przeciwciał była czterokrotnie wyższa, niż u pacjentów, którzy przeszli już koronawirusa.

Czytaj także: Johnson&Johnson przyspiesza badania nad szczepionką na Covid-19

Moderna poinformowała, że szczepionka była dobrze tolerowana przez pacjentów, ale ponad połowa uczestników zgłosiła łagodne lub umiarkowane skutki uboczne, takie jak zmęczenie, bóle mięśni lub ból w miejscu wstrzyknięcia. Badania w kolejnym etapie rozpoczną się 27 lipca i zakładają testy na 30 tys. uczestników w 87 lokalizacjach.

Notowania Moderny znajdują się w silnym trendzie wzrostowym. Ruch w górę rozpoczął się po tym jak spółka poinformowała o rozpoczęciu prac na szczepionką. W tym roku akcje Moderny zdrożały o około 300 proc.