Koniec z pisaniem na klawiaturze. Wystarczy pomyśleć

Sparaliżowany mężczyzna wysyła wiadomości tekstowe bez użycia rąk. Wystarczy, że o tym pomyśli. Czy taka będzie przyszłość tworzenia esemesów i maili?

Publikacja: 18.05.2021 12:08

Taki mikrochip przetwarza fale mózgowe na odręczne pismo.

Taki mikrochip przetwarza fale mózgowe na odręczne pismo.

Foto: BrainGate

To może być przełom technologiczny – mózg zastąpi wszelkiego rodzaju interfejsy dotykowe. Pierwszy krok ku tej rewolucji został właśnie wykonany. Jak pisze magazyn „Nature”, neurolodzy przeprowadzili test, w którym po raz pierwszy udało się przetłumaczyć sygnały płynące z mózgu, związane z pismem ręcznym, na cyfrowy tekst. I to w czasie rzeczywistym. Podczas doświadczenia sparaliżowany 65-letni mężczyzna, który dziesięć lat wcześniej doznał poważnego urazu rdzenia kręgowego, był w stanie tworzyć w ten sposób wiadomości tekstowe z prędkością 90 znaków na minutę.

CZYTAJ TAKŻE: Rewolucja w komunikacji. Armia USA połączy mózgi żołnierzy

Interfejsy mózg-komputer to technologia, nad którą pracuje m.in. Neuralink, startup Elona Muska. Ale nad badaniami tego typu pochyla się wielu naukowców na całym świecie. To przynosi efekty. Sterowanie za pomocą myśli staje się coraz szybsze. Opisywany system to dzieło konsorcjum BrainGate (ich technologia, należąca wcześniej do Cyberkinetics, to system zaawansowanych implantów mózgowych).

– W założeniu ma umożliwić osobom z poważnymi zaburzeniami mowy i motorycznymi komunikowanie się za pomocą wiadomości tekstowych, e-maili lub innych form pisania – tłumaczył na łamach „Nature” członek zespołu Jaimie Henderson z Neural Prothetics Translational Laboratory na Uniwersytecie Stanforda.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy mózg z komputerem. Pokazał świnię, następni ludzie

Rozwiązanie oparte na implantach mózgowych i algorytmie uczenia maszynowego dekoduje fale mózgowe i przekształca na pismo cyfrowe. Naukowcy rozwijają je od kilku lat – w 2017 r. w trakcie testów małpy mogły w ten sposób „pisać” z prędkością 12 słów na minutę. W kolejnych etapach badań udało się usprawnić działanie systemu i ludzie byli w stanie tworzyć około 80 słów na minutę. Teraz dwukrotnie przyspieszono ten proces.

Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację