Lek, zgodnie z niedawnym zgłoszeniem do rejestru amerykańskich badań klinicznych National Institutes of Health, ma być oparty na mRNA.

Faza 1 próby szczepionki przeciwko HIV ma potrwać 10 miesięcy i obejmie 56 zdrowych (nie będących nosicielami HIV) dorosłych w wieku od 18 do 50 lat. Ten etap ma bowiem na celu ocenę bezpieczeństwa szczepionki (odpowiedzi immunologicznych organizmu).

CZYTAJ TAKŻE: Szczepionki na raka za progiem. Covid-19 przyspieszył prace

Eksperci wskazują, że innowacyjny specyfik ma być funkcjonalnie podobny do szczepionki przeciw Covid-19. Jak podaje serwis Interesting Engineering, Moderna przetestuje dwie różne wersje kandydata na szczepionkę przeciw HIV. Pierwsza w historii szczepionka mRNA zaprojektowana do zwalczania tego wirusa w fazach 2 i 3 oceniana będzie już pod względem skuteczności w zapobieganiu zakażeniu. W skrócie specyfik ten ma działać tak, że po wstrzyknięciu szczepionki nasze komórki zaczną wytwarzać białka, które organizm zidentyfikuje jako obce, wywołując w ten sposób odpowiedź immunologiczną. Celem jest przygotowanie organizmu do rozpoznania „wroga”, gdy pojawi się prawdziwy wirus.

CZYTAJ TAKŻE: Milowy krok w chirurgii? Polska łatka szybko odbuduje tkankę