Załoga misji, zwanej Crew-3, opuściła ISS w czwartek rano i spędziła ponad 20 godzin na lataniu po orbicie na pokładzie kapsuły, zanim weszła w atmosferę i na spadochronie wylądowała na oceanie u wybrzeży Florydy – informuje CNN.

Czterej astronauci misji Crew-3 to Raja Chari, Tom Marshburn i Kayla Barron z NASA, a także niemiecki astronauta z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Matthias Maurer.

Po tym, jak kapsuła bezpiecznie wylądowała w Zatoce Meksykańskiej, Raja Chari, powiedział kontroli misji: „Dziękujemy za umożliwienie nam wzięcia Endurance (Crew Dragon) na rejs próbny”. Astronauta NASA dodał też, że nie może się doczekać” wielu kolejnych lotów Endurance w przyszłości. Tak zakończyła się trzecia misja wspólna SpaceX i NASA.

Tylko w tym miesiącu SpaceX wysłał komercyjną misję AX-1 na ISS. Misja zakończyła się tydzień temu. Następnie SpaceX wysłał astronautów Crew-4, którzy zastąpili astronautów Crew-3 na pokładzie ISS. Poza tym rakieta Falcon 9 wystrzeliła na orbitę satelity, w tym partię satelitów internetowych firmy Starlink. Wszystko to w kwietniu tego roku.

SpaceX odnotował 17 startów w 2022 roku. To najbardziej pracowite pięć miesięcy w roku w historii firmy. A to nie koniec, ponieważ zaplanowane są kolejne dwie misje wysłania na orbitę satelitów Starlink – informuje CNN.