Japońska firma Jizai Arms (stoją za nią badacze z University of Tokyo) ma ambicję integrowania ludzi z robotami i sztuczną inteligencją, aby podnosić ich produktywność. Czy stworzą superczłowieka?

Ich najnowszy projekt to pary dodatkowych kończyn (można zestawy łączyć tak, że w praktyce użytkownik zyskuje dwie, a nawet trzy pary). Technologia ta, którą można zainstalować na ciele bez ingerencji operacyjnej, sterowana jest przez człowieka (choć wspierana przez AI). System protez składa się z jednostki centralnej, którą nosi się niczym plecak, a także odłączanych, wymiennych robotycznych ramion.

Japońscy twórcy tej swoistej ośmiornicy tłumaczą, że projekt „toruje drogę do przyszłości”, w której „ludzie i maszyny będą mogli ze sobą współpracować płynnie i bez wysiłku”. Czy staniemy się więc cyborgami? Inżynierowie z Jizai Arms nie wykluczają tego, wskazują jednak na ogromny potencjał tego rozwiązania, który zwiększy fizyczne możliwości człowieka, ale pomoże również osobom np. po amputacjach.