Naukowcy z Mount Sinai odkyli funkcję kluczowego białka regulującego plastyczność i funkcję hipokampu, kluczowego obszaru mózgu zaangażowanego w pamięć i uczenie się, który u myszy maleje wraz z wiekiem. Odkrycia zespołu, opublikowane w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”, mogą utorować drogę do lepszego zrozumienia, w jaki sposób białko, znane jako tkankowy inhibitor metaloproteinaz 2 (TIMP2), może być potencjalnie ukierunkowane na leczenie zaburzeń związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera. Ma pomóc w przywróceniu uszkodzonych funkcji poznawczych.

Jak odmłodzić mózg

Wiadomo, że starzenie się wiąże się ze wzrostem ryzyka wielu chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera. Poprzednie prace naukowców wykazały, że białka wzbogacone w młodą krew, w tym TIMP2, można wykorzystać do odmłodzenia funkcji mózgu u starszych zwierząt poprzez wpływ na plastyczność – czyli elastyczność procesów neuronalnych związanych z pamięcią – w hipokampie. Pomimo tego ważnego odkrycia niewiele wiadomo na temat biologii regulującej plastyczność hipokampa na poziomie molekularnym przez TIMP2.

Czytaj więcej

Chipy mózgowe Muska będą testowane na ludziach. Rusza rekrutacja

Joseph Castellano, doktor, adiunkt neurologii i neurologii w Icahn School of Medicine w Mount Sinai i główny autor artykułu wyjaśnia, że TIMP2 ma kluczowe znaczenie dla poprawy elastyczności procesów i odmłodzenia samego mózgu. Utrata TIMP2 powoduje zmniejszenie plastyczności mózgu, kłopoty z zapamiętywaniem, kojarzeniem – charakterystyczne dla chorób demencyjnych dotykających osoby w podeszłym wieku.

Kluczowy TIMP2

„To odkrycie ma ważne implikacje dla zasadniczego zrozumienia, w jaki sposób plastyczność jest regulowana na poziomie strukturalnym w obszarach mózgu zaangażowanych w pamięć” – podkreśla dr Castellano, którego laboratorium koncentruje się na charakteryzowaniu czynników mogących odwrócić cechy starzenia się mózgu, planuje zbadać cząsteczki poza TIMP2, które także mają wpływ na starzenie się mózgu.