UKE ukarał firmę Koksztys za telemarketing

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył 80 tys. zł kary na firmę Koksztys S.A.

Pierwotnie podaliśmy, że ukarany podmiot to kancelaria prawna o tej nazwie, jednak przedstawiciel kancelarii zapewnia, że między nią, a firmą Koksztys nie ma powiązań kapitałowych, a osoba, która wiąże podmioty, jest na etapie wykluczania z kancelarii.

Jak informuje urząd, prezes UKE ustalił, że firma ta zleciła wykonywanie telefonicznych połączeń o charakterze marketingowym nie posiadając wymaganych prawem zgód abonentów lub użytkowników końcowych.

Ustalono, że w ciągu około 7 miesięcy (od 1 maja do 14 2017 r.) listopada zostało nawiązanych 30,64 tys. połączeń telefonicznych o charakterze marketingowym, z naruszeniem przepisów art. 172 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego. Koksztys promowała w ten sposób swoje abonamentowe usługi prawne i windykacyjne.

Jak przypomina UKE, art. 172 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego ma służyć ochronie abonentów i użytkowników końcowych przed niezamówionymi komunikatami, w tym połączeniami telefonicznymi. Przepis ten zakazuje używania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę.

„Koksztys S.A. oraz podmiot wykonujący zlecenie nie wykazały, aby posiadały utrwalone zgody udzielone przez adresatów swoich przekazów handlowych na otrzymywanie połączeń telefonicznych o charakterze marketingowym. Realizacja akcji marketingowej odbyła się zatem wbrew zakazowi wynikającemu z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego, który dopuszcza wykonywanie połączeń o charakterze marketingowym wyłącznie do osób, które uprzednio, tj. przed zainicjowaniem kontaktu, wyraziły na to zgodę.. W ocenie Prezesa UKE to na Koksztys S.A., jako na podmiocie zlecającym przeprowadzenie akcji marketingowej, spoczywał obowiązek wykazania posiadania uzyskanych uprzednio zgód abonentów lub użytkowników końcowych na kierowanie do nich akcji marketingowej” – czytamy w komunikacie urzędu.

Prezes UKE ustalając wysokość kary pieniężnej wziął pod uwagę dotychczasową działalność ukaranego podmiotu, a w szczególności fakt, że nie był on dotychczas karany przez prezesa UKE.

Koksztys S.A. może odwołać się do sądu.

Mogą Ci się również spodobać

Lekarz zawoła: Do nogi. Psy-roboty pomagają w walce z wirusem

Spot, słynny pies-robot, znalazł nowe zajęcie. Od kilkunastu dni pracuje w jednym ze szpitali ...

Moskwa oskarża Apple o nieuczciwe praktyki wobec rosyjskiej firmy

Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) przygląda się sprawie zgłoszonej przez rodzimą i znaną na ...

Tunele przyszłości Elona Muska prawie gotowe

Dopóki nie zaczną powstawać superszybkie koleje typu hyperloop, Elon Musk – jeden z inicjatorów ...

Komputery na raty. Gigantyczny wzrost sprzedaży

Wzrost sprzedaży ratalnej laptopów przez internet wyniósł w Polsce ponad 800 proc. – podaje ...

IKEA znalazła sposób na polski zakaz

Choć sklep internetowy z pełną ofertą firmy działa od niedawna, to już 10 proc. ...

Polski grafen wciąż ma szansę

Potrzebna jest strategiczna decyzja, czy jako kraj chcemy zajmować się tą technologią na poważnie, ...