Raport firmy badawczej Strategy Analitycs, w którym analizie poddany został rynek inteligentnych telefonów pokazuje, że coraz mocniejszą pozycję odgrywają modele obdarzone dwoma wejściami na karty SIM.

W 2015 roku sprzedaż takich urządzeń ma wzrosnąć o 19 proc. do 431 mln sztuk. Największymi rynkami zbytu takich urządzeń są obecnie Chiny i Indie. Dość znacząco różni się czołówka najchętniej wybieranych producentów takich urządzeń w stosunku do całkowitej sprzedaży inteligentnych smartfonów. O ile wyraźna przewaga Samsunga jest w obu przypadkach niepodważalna, o tyle kolejne miejsca zajmują Lenovo i Micromax, których próżno szukać w zestawieniach sprzedaży globalnej.

Nieobecny jest koncern Apple, którego wszystkie iPhone’y posiadają jeden slot na kartę.

Analizujący rynek podkreślają, że funkcjonalność dwóch kart jest szczególnie istotna dla podróżujących, którzy zmieniają operatorów w zależności od miejsca przebywania, aby zredukować koszty roamingu. Jest to też wyzwanie dla polskich operatorów, którzy od ponad roku starają się zaoferować korzystne rozwiązania osobom, których praca lub odpoczynek mają miejsce poza krajem, gdzie podpisane zostało zobowiązanie abonamentowe. Wciąż jednak obniżki te dotyczą przede wszystkim głosu, nie obejmując rosnącego w siłę dostępu do sieci i zawężane są do krajów Unii Europejskiej.

Zdaniem analityków w 2016 roku co trzeci wykorzystywany smartfon posiadać będzie opcje pracy na kartach dwóch operatorów.