Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 5 grudnia

Publikacja: 05.12.2017 07:30

Rośnie wirtualna przemoc
Fizycznej agresji przed lekcjami lub po nich nigdy nie doświadczyło 62 proc. 15-latków. Z cyberprzemocą spotkała się natomiast już jedna czwarta uczniów. Wśród nich są głównie dziewczynki. Te wnioski przynoszą badania mokotowskie prowadzone w grupie warszawskiej przez Instytut Psychiatrii i Neurologii.
S. A3

Poprawka, która uratowała Biełsat. Stacja nie zniknie z ekranów
24 głosami sejmowa komisja finansów publicznych zaakceptowała w piątek poprawkę do budżetu państwa na 2018 r. dzięki której Telewizja Biełsat otrzyma 20 mln zł dofinansowania.
S. A8

Główna antena TVP liczy na poprawę wyników dzięki transmisjom sportowym
Jedynka słabo zaczęła jesień i w całym sezonie straciła więcej widzów niż konkurencyjne telewizje. Dwójka zyskała. 
S. A9

„Zaprojektuj, dostarcz i wybuduj” bez odwrotnego obciążenia
Czynności projektowe i formalno-prawne nie stanowią wraz z usługą budowlaną świadczenia kompleksowego – tak orzekł w ostatnim wyroku WSA w Gdańsku.
S. B2

Resort finansów: start-upy nie stracą na zmianach w CIT
Podmioty, które niedługo po uruchomieniu biznesu sprzedają technologie (know-how) wytworzone we własnym zakresie będą mogły skorzystać z ulgi B+R. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania DGP.
S. B3

Programy telewizyjne wolno rozpowszechniać za zgodą
Usługa, która pozwala internautom na nagrywanie programów telewizyjnych i przechowywanie ich w chmurze narusza przepisy prawa autorskiego – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. S. B4

Niemcy też chcą chronić młodzież przez uzależniającymi loot boxami
W kolejnym kraju (po Belgii i Wielkiej Brytanii) rozpoczęła się debata ws. loot boksów, czyli losowań skrzynek z łupami w grach komputerowych. S. C1

Gazeta Wyborcza

Ambitny Xi Jinping i dyktatura big data
Jak Chiny wynalazły „cyfrowy leninizm” by zarządzać gospodarką, kontrolować obywateli i wyprzedzić świat. (za The Wall Street Journal).
S. 10

Lawina problemów po modernizacji CEPiK
Rzutem na taśmę minister Anna Streżyńska chce wprowadzić niemal o dwa miesiące wprowadzenie usługi Mój Pojazd. Powodem są usterki w systemie CEPiK.
S. 11

Parkiet

Cyfrowy Polsat: Netia i Eska zasilą grupę Solorza
Cyfrowy Polsat kupi 66 proc. Netii oraz kanały telewizyjne Eski. Grupa Zygmunta Solorza ogłosiła transakcje po zakończeniu poniedziałkowej sesji. Łącznie wyda na zakupy przypadające w 25-lecie istnienia Polsatu około 1,4 mld zł – wynika z naszych szacunków.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794535_Cyfrowy_Polsat:_Netia_i_Eska_zasila_grupe_Solorza.html (dostęp płatny)

R22 wysoko się ceni. Czym wabi inwestorów?
Rusza oferta publiczna o wartości nawet 120 mln zł. Części akcji pozbywają się obecni akcjonariusze. Przychody spółki rosną, zyski spadają.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794540_R22_wysoko_sie_ceni_Czym_wabi_inwestorow.html (dostęp płatny)

Będzie można lepiej porównać telekomy?
Czy operatorzy komórkowi po latach prób dojdą do porozumienia i zastosują jeden standard prezentacji danych liczbowych o użytkownikach kart SIM? Według Joergena Bang-Jensena, prezesa P4, operatora sieci Play należącego do notowanego Play Communications, jest to możliwe, a do porozumienia jest niedaleko. Spodziewa się on, że telekomy przedstawią porównywalne dane bądź po 2017 roku, bądź po I kwartale 2018 r.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794543_Bedzie_mozna_lepiej_porownac_telekomy.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Zygmunt Solorz koncentruje media
Cyfrowy Polsat odkupuje akcje Netii od spółek Zbigniewa Jakubasa, a potem ma ogłosić wezwanie. Przejmuje też kanały od ZPR Mediów.  Szykuje się trzęsienie ziemi na polskim rynku telekomunikacyjnym. Tuż po zamknięciu poniedziałkowej sesji Cyfrowy Polsat poinformował, że pod koniec listopada złożył propozycje odkupienia akcji Netii od giełdowej Mennicy Polskiej, w której prawie 50 proc. ma miliarder Zbigniew Jakubas, oraz od funduszu FIP 11 FIZAN, również kojarzonego z inwestorem. Od pierwszego z tych podmiotów ma odkupić cały pakiet, a od drugiego część, by osiągnąć 33 proc. głosów minus jedna akcja na walnym zgromadzeniu. Propozycja została zaakceptowana przez oba podmioty, kojarzone ze Zbigniewem Jakubasem.
https://www.pb.pl/zygmunt-solorz-koncentruje-media-899991 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Cyfrowy Polsat przejmuje Netię i stacje Eska TV
Zakupy za w sumie około 1,4 mld zł – tak Zygmunt Solorz świętuje ćwierćwiecze istnienia swojej telekomunikacyjno-medialnej grupy.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360693-Cyfrowy-Polsat-przejmuje-Netie-i-stacje-Eska-TV.html (dostęp płatny)

Telekomy szukają wspólnej miarki
W końcu będzie wiadomo, który operator komórkowy ma najwięcej użytkowników i ile średnio płacimy im za usługi. Czy operatorzy komórkowi po latach prób dojdą do porozumienia i zastosują jeden standard prezentacji danych liczbowych o swoich użytkownikach? Według naszych informacji z inicjatywą ustalenia wspólnego frontu wyszedł T-Mobile Polska. Nie jest jednak pewne, jak zakończą się rozmowy. Według Joergena Bang-Jensena, prezesa P4, operatora sieci Play, telekomy przedstawią porównywalne dane po 2017 r. bądź po I kwartale 2018.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360704-Telekomy-szukaja-wspolnej-miarki.html (dostęp płatny)

Livechat Software: Inwestorzy odzyskują nadzieję
Akcje technologicznej spółki LiveChat zaczęły tydzień od wyraźnego wzrostu. Od rana kurs rósł nawet o ponad 4 proc. przy sporych obrotach. Była to reakcja na rekordowe wyniki sprzedażowe za listopad. Już wcześniej zarząd sygnalizował, że był to udany miesiąc. Okazało się, że baza klientów wykorzystujących flagowe rozwiązanie wrocławskiej spółki wzrosła o 576 firm i na początku grudnia było ich ponad 22,8 tys.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360710-Livechat-Software:-Inwestorzy-odzyskuja-nadzieje.html (dostęp płatny)

Nowe technologie w edukacji – rusza cyfrowa biblioteka
Uczniowie będę mogli pobierać lektury przez internet i słuchać ich w wersji audio. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Cyfryzacji.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360717-Nowe-technologie-w-edukacji-–-rusza-cyfrowa-biblioteka.html (dostęp płatny)

Pomoc z zewnątrz sposobem na problemy z RODO
Usługi dla firm Dostosowanie przedsiębiorstw do nowych regulacji w zakresie ochrony danych to potężne wyzwanie, a czasu jest coraz mniej
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360716-Pomoc-z-zewnatrz-sposobem-na-problemy-z-RODO.html (dostęp płatny)

Ubezpieczyciel uchroni przed groźnymi dronami
PZU kończy prace nad systemem antydronowym dla klientów korporacyjnych. Będzie zabezpieczać przestrzeń powietrzną wokół dużych fabryk, elektrowni czy imprez masowych.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360719-Ubezpieczyciel-uchroni-przed-groznymi-dronami.html (dostęp płatny)

W przyszłym roku firmy czekają rewolucyjne zmiany
Ochrona danych Czy przedsiębiorcy poradzą sobie z nowymi przepisami o przetwarzaniu wrażliwych informacji osobowych?
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360715-W-przyszlym-roku-firmy-czekaja-rewolucyjne-zmiany.html (dostęp płatny)

Zagraniczne płatności po nowemu
Będzie szybciej i przejrzyściej, z możliwością śledzenia każdego etapu realizacji płatności. Wszystko za sprawą nowej usługi – SWIFT Global Payments Innovation (SWIFT gpi), którą Bank Pekao SA właśnie wdraża.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360718-Zagraniczne-platnosci-po-nowemu.html (dostęp płatny)

Rośnie wirtualna przemoc
Fizycznej agresji przed lekcjami lub po nich nigdy nie doświadczyło 62 proc. 15-latków. Z cyberprzemocą spotkała się natomiast już jedna czwarta uczniów. Wśród nich są głównie dziewczynki. Te wnioski przynoszą badania mokotowskie prowadzone w grupie warszawskiej przez Instytut Psychiatrii i Neurologii.
S. A3

Poprawka, która uratowała Biełsat. Stacja nie zniknie z ekranów
24 głosami sejmowa komisja finansów publicznych zaakceptowała w piątek poprawkę do budżetu państwa na 2018 r. dzięki której Telewizja Biełsat otrzyma 20 mln zł dofinansowania.
S. A8

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?