Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 12 grudnia

Publikacja: 12.12.2017 07:30

Bitcoin: zysk dla firm i problem dla NBP
Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego szykują szeroko zakrojoną kampanię przeciwko wirtualnym walutom. W centrum ich zainteresowania znalazł się nie tylko bitcoin, ale dziesiątki innych jak choćby litecoin, monero, czy ether. S. A1, A4, C1

KRRiT ukarała TVN. Dbałość o jakość, czy cenzura?
Blisko 1,5 mln zł kary zapłaci TVN za sposób, w jaki na antenie TVN24 relacjonowano w grudniu ubiegłego roku sejmową awanturę. Wielu komentatorów mówi o wprowadzeniu cenzury. (…) Rada zapewnia, że wykonała „obszerny monitoring” programów nadawanych przez TVN, Polsat, TVP, TVN24, Polsat News i TVP Info. S. B4

Gazeta Wyborcza

Gigantyczna kara dla TVN24
1479000 zł kary na stację nałożyła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
S. 6

Parkiet

Action: Zarząd pokazał karty. Co na to wierzyciele?
Dystrybutor IT przekaże wierzycielom nowe propozycje układowe. Zakładają podział na cztery grupy oraz spłatę co najmniej 40 proc. należności głównych w 20 ratach kwartalnych. Terminy i wysokości spłaty mają być zróżnicowane w zależności od grupy. Spółka proponuje również spłatę części należności z jej zysku lub innych dochodów (np. nadwyżek pieniężnych), które nie będą niezbędne do prowadzenia bieżącej działalności. W planach jest także konwersja części należności na akcje oraz umorzenie 100 proc. należności z tytułu odsetek, jak również wszystkich tzw. należności ubocznych (opłaty, kary umowne).
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794773_Action:_Zarzad_pokazal_karty_Co_na_to_wierzyciele.html (dostęp płatny)

Inteligencja od Asseco pomoże strzec granic
Nowatorskie rozwiązania są coraz częściej stosowane w obronności. Asseco Poland podpisało umowę na przygotowanie studium wykonalności narzędzia do wykrywania niezgodnych z przepisami oraz podejrzanych działań jednostek morskich – dowiedział się „Parkiet”. Ma to pomóc Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex w ochronie bezpieczeństwa unijnych granic morskich.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/794779_Inteligencja__od_Asseco_pomoze_strzec_granic.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Karuzela kadrowa w IT fiskusa trwa
Nowym szefem IT w MF został Piotr Patroński, a pełnomocnikiem ministra finansów i rozwoju ds. informatyzacji — Przemysław Koch.
https://www.pb.pl/karuzela-kadrowa-w-it-fiskusa-trwa-900612 (dostęp płatny)

Czego potrzebuje fintech w Polsce?
Tempo i temperatura dyskusji, która odbyła się podczas Impact fintech’17 momentami bardziej przypominała fireside chat niż luźną rozmowę. Przy wspólnym stole spotkali się przedstawiciele m.in. Ministerstw Rozwoju, Cyfryzacji czy Finansów, KNF, Fintech Poland, KIR, NCBR, Mastercard, PKO BP, Alior Bank, PayU oraz Vivus, aby kontynuować dyskusję dotyczącą strategii rozwoju fintech dla Polski. Padło wiele ciekawych tez, spostrzeżeń i uwag. Jedno po debacie wydaje się pewne: kolejny okrągły stół jest niezbędny.
https://www.pb.pl/czego-potrzebuje-fintech-w-polsce-900604 (dostęp płatny)

Reforma ochrony danych coraz bliżej
Mały biznes zostanie zwolniony z części nowych obowiązków — to jeden z pierwszych efektów prac nad przyszłą nową ustawą. Prawie 1,7 tys. uwag wpłynęło do Ministerstwa Cyfryzacji (MC) podczas uzgodnień i konsultacji pakietu zmian w polskich regulacjach dotyczących ochrony danych osobowych. Większość, bo około tysiąca, zgłoszono do projektu przepisów wprowadzających przyszłą ustawę o tej ochronie, którym zostanie znowelizowanych ponad 130 aktów. Na razie resort wypracował stanowisko do wniosków przedstawionych przez inne ministerstwa dotyczących nowej ustawy.
https://www.pb.pl/reforma-ochrony-danych-coraz-blizej-900603 (dostęp płatny)

Więcej światłowodów
Orange ma ponad 600 nieruchomości na sprzedaż. Pieniądze inwestuje w nowoczesne technologie. Wartość wystawianych na sprzedaż nieruchomości Orange Polska szacuje na ponad 900 mln zł. Są wśród nich budynki biurowe, magazynowe, techniczne, grunty inwestycyjne, lokale komercyjne, domy i działki. Ich powierzchnia wynosi od kilkudziesięciu do ponad 47 tys. mkw. Zazwyczaj znajdują się w dobrych miejscach w centrach.
https://www.pb.pl/wiecej-swiatlowodow-900598 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Gorsza odsłona UKE
Nowy portal internetowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej utrudnia zainteresowanym dostęp do informacji publicznej. W weekend UKE odpowiadający m.in. za regulacje na rynku telekomunikacyjnym i dysponowanie częstotliwościami, uruchomił nową stronę internetową. Wraz z nią ruszył też Biuletyn Informacji Publicznej, którego UKE wcześniej nie prowadził.
http://www.rp.pl/Blogi/312119906-Gorsza-odslona-UKE.html (dostęp płatny)

Sieci 5G? Żaden przełom
Markus Borchert, szef grupy Nokia na Europę zapowiada, że jego firma z funduszem Infracapital wystartuje w trzecim konkursie na dotacje do budowy sieci internetu. Wkłada kij w mrowisko, gdy mówi, że następna technologia sieci komórkowych nie będzie „wielkim bum”.
http://www.rp.pl/Wywiady/312119886-Markus-Borchert-szef-grupy-Nokia-na-Europe-Sieci-5G-Zaden-przelom.html (dostęp płatny)

Polska jest bardziej smart od Wielkiej Brytanii i USA
Jesteśmy w czołówce krajów, w których korzysta się z wideo przez internet, zwłaszcza z wykorzystaniem telewizora.
Według badania przeprowadzonego przez S&P Global Market Intelligence, 81 proc. konsumentów w Polsce przyznało się do oglądania treści wideo dostarczanych przez internet na telewizorze – to o 2 pkt. proc. więcej niż w Wielkiej Brytanii i o 8 pkt. proc. więcej niż w Stanach Zjednoczonych.
http://www.rp.pl/Telekomunikacja-i-IT/171219842-Polska-jest-bardziej-smart-od-Wielkiej-Brytanii-i-USA.html (dostęp płatny)

Inwestorzy rzucili się na kontrakty bitcoinowe
Chicagowska giełda zaczęła handel kontraktami futures na najpopularniejszą kryptowalutę, co spotkało się z dużym zainteresowaniem.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1361387-Inwestorzy-rzucili-sie–na-kontrakty-bitcoinowe.html (dostęp płatny)

Sztuczna inteligencja pomoże strzec granic
Asseco Poland podpisało umowę na przygotowanie studium wykonalności narzędzia do wykrywania podejrzanych działań jednostek morskich. Ma to pomóc Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex w ochronie bezpieczeństwa unijnych granic morskich. Zdzisław Wiater, dyrektor obszaru wojskowego Asseco Poland, podkreśla, że spółka wykorzysta m.in. mechanizmy sztucznej inteligencji. Eksperci Asseco będą współdziałać z naukowcami Akademii Marynarki Wojennej. To pierwszy taki projekt naukowo-badawczy Agencji Frontex. Zakończenie prac nad wersją demonstracyjną systemu zaplanowano na drugi kwartał 2018 r. Potem odbędzie się jego budowa, testy i wdrożenie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1361383-Sztuczna-inteligencja-pomoze-strzec-granic.html (dostęp płatny)

Internetowi widzowie wciąż jeszcze kupują telewizory
Telewizory w polskich domach w dobie coraz większej wszechobecności sieci.  Choć młodzi ludzie uciekają od tradycyjnej telewizji, niekoniecznie oznacza to także uciekanie od samych telewizorów. Odbiorniki podłączone do internetu służą im do oglądania wideo z sieci.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1361399-Internetowi-widzowie–wciaz-jeszcze-kupuja-telewizory.html (dostęp płatny)

Serwisy z wideo w sieci coraz bardziej wyrafinowane
Rosną inwestycje w technologie i treści na platformach wideo w internecie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1361398-Serwisy-z-wideo-w-sieci–coraz-bardziej-wyrafinowane.html (dostęp płatny)

Tylko konsolidacja treści wideo w sieci stworzy silnego gracza

Rz: Dlaczego Player+ ruszył nagle właśnie teraz, gdy na rynku jest już nadkomplet lokalnych i międzynarodowych graczy tego typu? Nie za późno? – „Nagle” to chyba złe słowo, bo Player pojawił się już sześć lat temu, a teraz po prostu wzbogacamy go, tworząc z nc+ wspólną ofertę. Przez tych sześć lat Player stał się najpopularniejszym w swojej kategorii serwisem wideo online w Polsce według Gemiusa. Użytkownicy spędzają w nim najwięcej czasu. To doskonała pozycja do dalszego rozwoju – mówi Maciej Maciejowski, członek zarządu TVN ds. rozwoju biznesu.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1361400-Tylko-konsolidacja-tresci-wideo-w-sieci-stworzy-silnego-gracza.html (dostęp płatny)

Bitcoin: zysk dla firm i problem dla NBP
Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego szykują szeroko zakrojoną kampanię przeciwko wirtualnym walutom. W centrum ich zainteresowania znalazł się nie tylko bitcoin, ale dziesiątki innych jak choćby litecoin, monero, czy ether. S. A1, A4, C1

KRRiT ukarała TVN. Dbałość o jakość, czy cenzura?
Blisko 1,5 mln zł kary zapłaci TVN za sposób, w jaki na antenie TVN24 relacjonowano w grudniu ubiegłego roku sejmową awanturę. Wielu komentatorów mówi o wprowadzeniu cenzury. (…) Rada zapewnia, że wykonała „obszerny monitoring” programów nadawanych przez TVN, Polsat, TVP, TVN24, Polsat News i TVP Info. S. B4

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał