Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 28 maja

Publikacja: 28.05.2018 07:30

Reklama na Facebooku z 20-proc. daniną
Podmiot, który kupi usługę reklamową na portalu Marka Zuckerberga, nie tylko dopłaci dodatkowo 1/5 ceny, ale jeszcze nie zaliczy wydatku do swoich kosztów podatkowych.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1126518,zobowiazania-podatkowe-facebooka-pokrywaja-polskie-firmy.html (dostęp płatny)

Nadzór finansowy znowu uderza w bitcoiny
KNF rusza z kampanią ostrzegającą przed kryptowalutami, piramidami i rynkiem forex. W sprawie walut wirtualnych chce jednak podjąć dialog z branżą. http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1126538,nadzor-finansowy-znow-uderza-w-bitcoiny.html (dostęp płatny)

Mundialowe mecze za darmo w TVP Sport. Kanał zastpi TVP Rozrywka
Na piłkarskie mistrzostwa świata publiczny nadawca udostępni swój płatny kanał sportowy w telewizji naziemnej bez opłat.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1126497,tvp-sport-mecze-mistrzostw-swiata-za-darmo.html (dostęp płatny)

RODO w przetargach
Organizatorzy publicznych przetargów i startujące w nich firmy mają nowe obowiązki wynikające z RODO – zwraca uwagę Urząd Zamówień Publicznych. Zamawiający muszą m.in. spełnić obowiązki informacyjne związane z przetwarzaniem danych osób, które pojawiają się w przetargach. Chodzi o wskazanie informacji, kto przetwarza, w jakim celu, jak długo będzie to robił. Warto je wpisać już do ogłoszeni o zamówieniu czy specyfikacji.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1126512,organizowanie-przetargow-publicznych-a-rodo.html (dostęp płatny)

Parkiet

ABC Data: Trudna walka o wyższe marże
Kurs ABC Daty od kilku tygodni utrzymuje się na stabilnym poziomie 1,8–1,9 zł. W piątek po południu spadał o niespełna 1 proc., do 1,89 zł. Dystrybutor IT podał dane za I kwartał. Jego skonsolidowane przychody rok do roku wzrosły o 5 proc., do ponad 1 mld zł, zysk brutto ze sprzedaży przekroczył 60 mln zł, a zysk netto wyniósł 2,3 mln zł (+60 proc.) Z kolei dług netto na koniec marca był rzędu 113 mln zł.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799689_ABC_Data:_Trudna_walka_o_wyzsze_marze.html (dostęp płatny)

Polsat przejmuje dla sportu. Dosłownie
Grupa inwestuje w większościowy pakiet udziałów Eleven Sports Networks. To może być przygrywka do walki o prawa do transmisji piłkarskiej Ekstraklasy od sezonu 2019–2020. (wydanie sobota 26 maja).
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799662_Polsat_przejmuje__dla_sportu_Doslownie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Resort finansów szatkuje e-Podatki
Ministerstwo okroiło projekt z udziałem Sygnity, rezygnując z centralizacji VAT i CIT oraz ponad 80 mln zł dotacji, choć wydało już na system 100 mln zł. Pracuje nad alternatywnym Poltaksem Plus. Prace nad programem e-Podatki Ministerstwo Finansów (MF) rozpoczęło w 2007 r. Celem było m.in. zwiększenie efektywności poboru danin i zmniejszenie luki podatkowej, a środkiem — wdrożenie nowego centralnego systemu podatkowego, który miał zastąpić Poltax. Kontrakt na wdrożenie e-Podatków, o wartości 232 mln zł, w lutym 2013 r. trafił do Sygnity.
https://www.pb.pl/resort-finansow-szatkuje-e-podatki-930596 (dostęp płatny)

Młode smart city pod skrzydłami Orange
Firmy Naviparking, Makigami, Seedia, Whirla mają pomysł na to, jak zmienić przestrzeń publiczną i formy zarządzania nią. Wspiera je Orange. Ale do popularyzacji projektów jeszcze długa droga. Wizje smart city to jedno, drugie – realizacja. A w Polsce w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii ułatwiających życie w przestrzeni publicznej i cyfrowych sposobów zarządzania nią jesteśmy dopiero na początku drogi.
https://www.pb.pl/mlode-smart-city-pod-skrzydlami-orange-930558 (dostęp płatny)

Polsat strzela kontentowego gola
Cyfrowy Polsat przejmuje sportowe kanały spółki Eleven. Transmisje lig pomogą mu w walce o miejskich klientów. Najbogatszy inwestor giełdowy w Polsce znowu wybrał się na zakupy. Tuż po zakończeniu wezwania na akcje Netii, które dało grupie Zygmunta Solorza kontrolę nad stacjonarnym operatorem telekomunikacyjnym, Cyfrowy Polsat przeprowadził kolejną transakcję.
https://www.pb.pl/polsat-strzela-kontentowego-gola-930593 (dostęp płatny)

20 proc. firm nie słyszało o RODO
Co piąty przedsiębiorca w Polsce w ogóle nie słyszał o RODO (unijnych przepisach o ochronie danych osobowych, obowiązujących od 25 maja).  Co piąty przedsiębiorca w Polsce w ogóle nie słyszał o RODO (unijnych przepisach o ochronie danych osobowych, obowiązujących od 25 maja) — wynika z badania przeprowadzonego w 29 krajach Europy przez firmę windykacyjną Intrum Justitia.
https://www.pb.pl/20-proc-firm-nie-slyszalo-o-rodo-930585 (dostęp płatny)

Informatyzacja ułatwi życie pacjentom
Świętokrzyskie szpitale wdrożą elektroniczną dokumentację medyczną dzięki unijnemu dofinansowaniu. Do 20 świętokrzyskich szpitali, w tym 12 jednostek powiatowych i ośmiu wojewódzkich, trafi w sumie 57,2 mln zł. Projekt partnerski Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzys-kiego (InPlaMed WŚ), który uzyskał 47 mln zł unijnego dofinansowania (pozostał 10 mln zł to wkład własy szpitali), zakłada dostosowanie placówek medycznych do wymagań związanych przede wszystkim z przygotowaniem do wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).
https://www.pb.pl/informatyzacja-ulatwi-zycie-pacjentom-930574 (dostęp płatny)

Debiut w końcu udany
Inwestujący na małej giełdzie doczekali się zysków z premiery akcji producenta gier. Spadek nawet o 90 proc. na pierwszej sesji — tak wyglądał debiut Huckleberry Games w grudniu ubiegłego roku. Akcje innego przedstawiciela modnej branży — The Dust — również rozpoczęły przygodę z giełdą od mocnej przeceny. A później było jeszcze gorzej. Można więc było mieć obawy o solidność podstaw wyceny spółki CreativeForge Games, która w piątek 25 maja weszła na NewConnect.
https://www.pb.pl/debiut-w-koncu-udany-930568 (dostęp płatny)

Facebook pomaga rzucić palenie papierosów
Terapie w social mediach mogą być skuteczne nawet dla tych, którzy uważają, że nie są gotowi na zrezygnowanie z nałogu nikotynowego — twierdzą naukowcy z University of California w San Francisco. Terapie w social mediach mogą być skuteczne nawet dla tych, którzy uważają, że nie są gotowi na zrezygnowanie z nałogu nikotynowego — twierdzą naukowcy z University of California w San Francisco.
https://www.pb.pl/facebook-pomaga-rzucic-palenie-papierosow-930564 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Gąciarek: wystąpię na drogę sądową przeciw TVP
– Padłem ofiarą przestępstwa – powiedział przy okazji rozmowy o sędziowskim strachu ws. kolizji premier Beaty Szydło w piątkowym programie #RZECZoPRAWIE sędzia Piotr Gąciarek z SO w Warszawie, członek warszawskiego oddziału SSP Iustitia. – Czuję się jak ofiara przestępstwa, o której mówi się kłamliwe rzeczy dotyczące życia prywatnego – dodał. Sędzia uważa, że został nieprawdziwie przedstawiony przez Telewizję Polską. TVP w czwartek ukazała go jako odrzuconego mężczyznę, który żądał od rzekomo poznanej w internecie 20-latki zwrotu kwoty 17 tys. zł za prezenty, które miał jej dawać, i wygrał sprawę. Zapowiedział, że wystąpi przeciw telewizji na drogę prawną.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1374410-Gaciarek:-wystapie-na-droge-sadowa-przeciw-TVP.html (dostęp płatny)

Polsat kupuje udziały w Eleven Sports
Dzięki tej transakcji grupa Zygmunta Solorza wzbogaci się o kolejne prawa do wydarzeń sportowych. Będzie wojna o Ekstraklasę? Telewizja Polsat, należąca do Grupy Cyfrowego Polsatu, za 38 mln euro (ponad 160 mln zł) kupi kontrolny pakiet udziałów Eleven Sports Network w Polsce (ESN), należącej do Aser – inwestycyjnej grupy Włocha Andrei Radrizzaniego.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1374382-Polsat-kupuje-udzialy-w-Eleven-Sports.html (dostęp płatny)

Od tradycyjnego przemysłu do high-tech i smart city
– Moje miasto jest położone na wschodzie Holandii. Przez długie lata mieszkańcy Enschede żyli dzięki rozwiniętemu przemysłowi tekstylnemu. Dawniej mieliśmy dostęp do materiałów z Azji czy Afryki, byliśmy sprawni w handlu tkaninami, mieliśmy rozbudowaną infrastrukturę, w tym duże fabryki, hale i magazyny. Tekstylia i wszystko, co z nimi związane, przynosiło nam zysk. W latach 70. XX wieku konkurencja z tańszymi producentami z Dalekiego Wschodu doprowadziła do załamania przemysłu tekstylnego. Miasto Enschede, posiadające podobne tradycje co Łódź, znalazło się w głębokim kryzysie. Nie poddaliśmy się. Stwierdziliśmy, że musimy wymyślić siebie na nowo. (…) Zaczęliśmy rozwijać zaawansowane technologie  – mówi Richard Kokhuis, dyrektor ds. gospodarczych, społecznych i edukacyjnych miasta Enschede w Holandii. Gość konferencji Real Estate Impactor 2018 w Gdyni.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1374326-Od-tradycyjnego-przemyslu-do-high-tech-i-smart-city.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów