Przegląd prasy – poniedziałek 6 grudnia

Publikacja: 06.12.2010 08:19

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Telekomunikacja Polska sądzi się z Duńczykami[/b]

Operator zamierza zakwestionować prawomocność wyroku korzystnego dla Duńczyków. To było do przewidzenia. Telekomunikacja Polska złożyła w wiedeńskim sądzie arbitrażowym pozew o uchylenie jego postanowienia nakazującego spółce zapłatę 1,57 mld zł odszkodowania firmie DPTG. Arbitrzy uznali, że taka kwota należy się Duńczykom za eksploatację przez TP położonego przed dwudziestu laty światłowodu biegnącego przez Polskę. Maciej Witucki, prezes Grupy TP, od początku podkreślał, że wyrok z 3 września jest nieuzasadniony. Umowa ma wiele słabych punktów. Podpisano ją 19 lat temu, kiedy Polska była objęta restrykcjami CoCom (Coordinating Committee for Multilateral Export Controls) zakazującymi sprzedaży nowoczesnych technologii do bloku wschodniego. By je ominąć, powołano spółkę Danish Polish Telecommunications Group (DPTG). Jej udziałowcami zostali GN Store Nord (producent aparatów słuchowych) oraz były udziałowiec Polkomtelu, firma TDC, w której udziały mają amerykańskie fundusze.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=331879 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Info TV FM do Pracodawców RP: Sprostujcie swój list[/b]

Przemysław Poznański

Nie cichnie burza, jaką wywołał szef organizacji Pracodawcy RP, pisząc do premiera list w sprawie kary nałożonej przez UOKiK na operatora sieci Era. Wczoraj protest w sprawie listu wysłał zarząd Info TV FM. „Pragnę wyrazić moje zaskoczenie i zbulwersowanie treścią Pańskich słów” – pisze w swoim liście Zbigniew Gumuliński, prezes Info TV FM, zamojskiej spółki, która w zeszłym roku wygrała konkurs na częstotliwości przeznaczone do świadczenia hurtowych usług telewizji mobilnej.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8765366,Info_TV_FM_do_Pracodawcow_RP__Sprostujcie_swoj_list.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Exatel na sprzedaż nie w tym roku[/b]

Justyna Piszczatowska, Urszula Zielińska

Polska Grupa Energetyczna, którą kieruje Tomasz Zadroga, nie sprzeda w tym roku Exatela, jak zakładała.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/692841_Exatel_na_sprzedaz_nie_w_tym_roku.html (dostęp płatny)

[b]PGE: Sprzedaż Exatela w 2011 r.[/b]

Urszula Zielińska, Justyna Piszczatowska

Polska Grupa Energetyczna nie sprzeda w tym roku telekomunikacyjnej spółki Exatel. Jak dowiedział się „Parkiet”, energetyczny potentat przedłużył do 4 stycznia czas składania ofert.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/692887_PGE:_Sprzedaz_Exatela_w_2011_r.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]PGE przekłada sprzedaż Exatela[/b]

Magdalena Wierzchowska

PGE opóźniła w niejasnych okolicznościach sprzedaż Exatela. Zysk z transakcji nie zasili kasy koncernu w tym roku. Polkomtel, operator sieci Plus i Mediatel miały dzisiaj zakończyć skończyć due diligence w Exatelu, operatorze drugiej co do wielkości sieci światłowodowej w Polsce. Nie zakończą. Polska Grupa Energetyczna (PGE) przesunęła sprzedaż Exatela na przyszły rok. — To ze względu na potrzebę badania sieci zgłoszoną przez obu oferentów. Musieliśmy im dać dwa tygodnie. Oczekujemy, że podbije to ceny, choć transakcja przejdzie na następny rok — mówi osoba zbliżona do PGE.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=d32cf140-342c-4eb9-ad18-40279e66d3a4&date=2010-12-06 (dostęp płatny)

[b]Wielkopolska dla Inei i Asta – Net[/b]

redakcja, PAP

Do 2014 r. wszystkie wielkopolskie gminy zostaną włączone do Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej. W piątek województwo podpisało umowę z prywatnymi partnerami tej inwestycji. Poznańska spółka Inea i pilska spółka Asta-Net zainwestują 60 mln zł w samorządową spółkę Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa. Będzie to wkład własny, niezbędny do wykorzystania pieniędzy unijnych. Wartość całego projektu wynosi blisko 368 mln zł netto.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=2681eae3-a7d4-47a4-a191-8db8c2f3a742&date=2010-12-06(dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Karuzela kadrowa[/b]

Beata Chomątowska, Agnieszka Łakoma

Wybór władz w kluczowych spółkach Skarbu Państwa według nowych zasad może wywołać kadrowe zamieszanie. Jeśli parlament przyjmie ustawę określającą te zasady, tak jak spodziewa się rząd, czyli na początku 2011 r., to wiosną może dojść do generalnej weryfikacji władz najważniejszych dla Skarbu Państwa spółek. Nie wiadomo jeszcze, o które firmy chodzi, bo jak przyznaje rzecznik ministra skarbu Maciej Wewiór, skoro nie ma ustawy, to nie ma też listy. Należy się jednak spodziewać, że znajdą się na niej tacy potentaci, jak PKN Orlen, KGHM, PKO BP, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, PGE, Tauron, grupa Lotos czy spółki węglowe. Możliwe, że do tej grupy dołączą firmy infrastrukturalne uznawane za strategiczne, jak PERN, Gaz-System czy PSE Operator.

http://new-arch.rp.pl/artykul/1002482_Karuzela_kadrowa.html (dostęp płatny)

[b]PGE nie sprzeda w tym roku Exatela[/b]

Urszula Zielińska, Justyna Piszczatowska

Jak wynika z informacji „Rz”, energetyczny potentat do 4 stycznia przedłużył czas na składanie ofert na kupno telekomunikacyjnej spółki. Do II etapu przetargu o Exatel weszły Polkomtel i Mediatel. Odpadły Netia i GTS. Mówiło się jednak, że jeśli proponowane kwoty nie będą dla Polskiej Grupy Energetycznej satysfakcjonujące, to da ona szansę innym podmiotom. Na to liczą GTS i Netia. PGE o przyczynach zmiany terminu mówić nie chce. – Ze względu na konkurencyjność procesu nie komentujemy go – usłyszeliśmy tylko. Czy to kwestia słabych ofert? Prawdopodobnie nie. Dopiero dziś bowiem kończy się czas, w którym Polkomtel i Mediatel miały przeprowadzić badanie due diligence Exatela. Z racji powiązań kapitałowych z PGE i upolitycznienia obu tych firm to właśnie Polkomtel jest od początku typowany na pewniaka do zakupu Exatela.

http://new-arch.rp.pl/artykul/1002469_PGE_nie_sprzeda_w_tym_roku_Exatelu.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Telekomunikacja Polska sądzi się z Duńczykami[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą