Do 11 lutego 2011 [b]Komisja Europejska[/b] czeka na opinie w ogłoszonych dzisiaj konsultacjach na temat regulacji rynku usług komórkowych w roamingu zagranicznym. Komisja chce ocenić, w jaki sposób wpłynęły na rynek regulacje z poprzednich lat: ustalenie maksymalnych cen detalicznych na usługi głosowe i transmisji danych oraz wprowadzenie limitu na rachunek za usługi dostępu do internetu w roamingu.

Komisja Europejska twierdzi, że te administracyjne działania nie wpłynęły w wystarczającym stopniu na wykształcenie konkurencyjnego rynku usług w domingu w krajach UE, i że operatorzy po prostu plasują swoje stawki tuż poniżej ustawowego poziomu. Komisja zbiera zatem opinie przed wprowadzeniem w przyszłym roku nowych regulacji rynku roamingowego, które – bez podawania jeszcze szczegółów – jako „najwłaściwszych rozwiązań w celu poprawy funkcjonowania rynku”. Modyfikacje aktualnie obowiązujących regulacji zostaną dokonane do czerwca 2011 r.

Celem Komisji są przepisy, które doprowadzą do osiągnięcia opisanego Agendą Cyfrową celu: równych stawek w taryfach krajowych i romingowych w 2015 r.