Przegląd prasy – czwartek 21 kwietnia

Publikacja: 21.04.2011 08:46

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

Szybki internet czeka na wojsko

Andrzej Kublik, Przemysław Poznański

Czy armie polska i rosyjska szybciej zwolnią częstotliwości niezbędne do wprowadzenia superszybkiego internetu mobilnego? Od dziś w Krakowie obraduje nad tym polsko-rosyjska komisja rządowa. Chodzi o tzw. dywidendę cyfrową, czyli częstotliwości radiowe, które wykorzystują jeszcze nadawcy telewizji analogowej oraz wojsko. Do połowy 2013 r. Polska ma (zgodnie ze strategią rządu) wyłączyć nadajniki analogowe i odbierać już tylko telewizję cyfrową.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9475097,Szybki_internet_czeka_na_wojsko.html

3 mln światłowodów od TP w ramach porozumienia z UKE

Przemysław Poznański

Telekomunikacja Polska zbuduje w ciągu sześciu lat co najmniej 3 mln łączy o szybkości co najmniej 100 Mb/s – to podstawowy warunek Porozumienia 2.0, które z „Tepsą” chce podpisać UKE.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9474508,3_mln_swiatlowodow_od_TP_w_ramach_porozumienia_z_UKE.html

Zysk Apple’a – 95 proc. w górę

d, WSJ.com

W I. kwartale roku Apple osiągnęło zysk 6 mld dolarów, aż o 95 proc. wyższy niż przed rokiem. Kwartalne obroty firmy wzrosły o 83 proc., do 24,67 mld dol. Główną siłą napędową były iPhone’y, których Apple sprzedało 18,7 mln, ponad dwa razy więcej niż w I kwartale zeszłego roku. Firma sprzedała też 4,7 mln iPadów, 3,8 mln komputerów oraz 9 mln odtwarzaczy iPod.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9475019,Zysk_Apple_a___95_proc__w_gore.html

Parkiet

Polkomtel. Vodafone zostanie?

Urszula Zielińska

„Uważamy, że Vodafone zdecyduje się nie sprzedawać” – napisali 19 kwietnia w notatce do inwestorów analitycy londyńskiego oddziału banku inwestycyjnego Espirito Santo o transakcji sprzedaży akcji Polkomtelu. Ocenili, że są duże szanse, iż Vodafone skorzysta z prawa pierwokupu i wykupi pozostałych akcjonariuszy telekomu: PKN Orlen, KGHM, PGE i Węglokoks. Vodafone nie odpowiedział nam wczoraj na pytanie o swoje intencje. Od przedstawicieli polskich akcjonariuszy Polkomtelu usłyszeliśmy, że sprzedawane jest 100 proc. firmy. Jest wyceniana na 16–18 mld zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/704042_Polkomtel__Vodafone_zostanie.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja Polska: Inwestycje mogą sięgnąć 7–8 mld zł

Łukasz Dec

– Negocjujemy z Telekomunikacją Polską nowe porozumienie rynkowe. Oczekujemy, że w ciągu sześciu lat TP uaktywni co najmniej pięć milionów nowoczesnych, światłowodowych linii o prędkości od 100 Mb/s w górę – powiedziała podczas wczorajszej konferencji Forum Szerokopasmowego.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/704071_Telekomunikacja_Polska:_Inwestycje_moga_siegnac_7%E2%80%938_mld_zl.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

TP grożą wielkie inwestycje

MEW

UKE chce, by w sześć lat spółka zbudowała 3 mln linii światłowodowych o prędkości 100 Mb/s. Telekomunikacja Polska (TP) rozmawia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE) o budowie linii szerokopasmowego internetu o prędkości co najmniej 100 Mb/s. — Negocjowane z TP porozumienie dotyczy budowy sieci światłowodowej. Oczekujemy, że spółka zbuduje 3 mln linii, plus kolejne 2 mln linii budowanych na zamówienie operatorów alternatywnych. Inwestycje dotyczą sześciu lat, rozpoczętego nie później niż 1 stycznia 2012 r., może nawet wcześniej — powiedziała Anna Streżyńska, prezes UKE, na Konferencji Krajowego Forum Szerokopasmowego.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=77925501-2080-430f-b759-533338544a4e&date=2011-04-21 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Analitycy: Vodafone kupi Polkomtel 21.04.2011, Urszula Zielińska Im bliżej terminu składania wiążących ofert na zakup operatora sieci Plus, tym więcej sygnałów odnośnie do oczekiwanej wyceny akcji spółki We wtorek szwedzka TeliaSonera zapewniła swoich właścicieli, przy okazji publikacji wyników, że polska spółka nie jest na tyle strategicznym aktywem, żeby za nią płacić wysoką cenę.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1042594_Analitycy:_Vodafone_kupi_Polkomtel.html (dostęp płatny)

Światłowodowa rewolucja

Łukasz Dec

Budowy 5 mln linii światłowodowych spodziewa się od TP regulator. To może kosztować 7 – 8 mld zł – Negocjujemy z Telekomunikacją Polską nowe porozumienie rynkowe. Oczekujemy, że w ciągu sześciu lat TP uaktywni co najmniej 5 mln nowoczesnych, światłowodowych linii o prędkości od 100 Mb/s w górę – powiedziała podczas wczorajszej konferencji Forum Szerokopasmowego Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1042593_Swiatlowodowa_rewolucja.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

Szybki internet czeka na wojsko

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu