Wczoraj zakończyły się trwające od pierwszego tygodnia czerwca rozmowy z tzw. wolnej ręki miedzy TVP i Emitelem – wynika z naszych informacji. Firmy porozumiały się w sprawie kontraktu na usługę emisji sygnału TV w ramach I multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Od żadnej z dwóch nie udało się nam na razie uzyskać komentarza w tej sprawie. Kontralt oznacza, że w ciągu kilku miesiecy na darmowej platformie telewizyjnej pojawią się cztery nowe kanały: Eska TV, ATM Rozrywka TV, UTV i Polo TV.

TVP chciała wybrać operatora dla I multipleksu (I MUX) bez przeprowadzania przetargu, żeby przyspieszyć cały proces. Z Emitelem ma już umowę na analogiczne usługi dla multipleksu nr 3, na którym nadawane są – na niektórych obszarach – kraju naziemnie cyfrowo kanały TVP.

Publiczny nadawca zaprosił Emitela do rozmów 8 czerwca. Proces przebiegał nie bez przeszkód, bo konkurencja Emitela, spółka Info-TV-FM, zakwestionowała legalność wyboru operatora dla I MUX przez TVP z wolnej ręki, odwołując się najpierw do Urzędu Zamówień Publicznych, a następnie do Krajowej Izby Odwoławczej, które jednak uwagi Info-TV-FM odrzuciła.