Amerykański koncern Liberty Global, właściciel telewizji kablowej UPC i polskiej sieci Aster, zaprezentował na targach IBC (International Broadcasters Convention) w Amsterdamie platformę telewizyjną nowej generacji, pełniącą funkcję centrum domowej rozrywki.

Mowa o urządzeniu abonenckim Horizon, łączącym w sobie telewizję kablową, dostęp do internetu i gier komputerowych oraz narzędzia do zarządzania domowymi zasobami wideo.

Ten wyposażony w moduł Wi-Fi zaawansowany dekoder STB (Set-top Box) umożliwi dzielenie i oglądanie wspólnych treści (telewizji, wideo, zdjęć i muzyki) na wielu odbiornikach i urządzeniach takich jak komputery, tablety i smartfony. To dzielenie się będzie mogło się odbywać w obrębie domu lub poza nim – w informatycznej chmurze. Nowy tuner kablowy będzie produkowany przez firmę Samsung.

Funkcjonalność Horizona będzie mogła być poszerzana dzięki zewnętrznym aplikacjom pobieranym ze sklepu internetowego wzorowanego na App Store Apple’a. Miałyby to być programy umożliwiające korzystanie m.in. z serwisów społecznościowych. Na temat udostępnienia kontentu Liberty Global rozmawia z właścicielami YouTube’a, Facebooka i Twittera. W internetowym sklepie będzie można kupić zarówno aplikacje, jak i gadżety pasujące do boksu Horizon.

Urządzenie ma znaleźć się na rynku w pierwszym kwartale 2012 roku. Jako pierwsze będzie je oferować swoim klientom holenderskie UPC, w ślad za nim pójdą UPC Cablecom w Szwajcarii i Unitymedia w Niemczech.