Przegląd prasy – poniedziałek 7 maja

Publikacja: 07.05.2012 05:50

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Mistrzowie start-upów. Oto jak zarobić 120 mln zł na pizzy

Sylwia Czubkowska

Łódzki Pizzaportal.pl, który pozwala zamawiać jedzenie przez internet, właśnie został kupiony przez niemieckiego inwestora za 120 mln zł. Aplikacja SaveUP, ułatwiająca robienie zakupów przez smartfony i tablety, kilka dni temu dostała od polskich inwestorów dofinansowanie w wysokości niemal 2 mln zł. 200 tys. zł zapłacił anioł biznesu za 5 proc. udziałów w spółce Brand24 zajmującej się monitoringiem internetu. To tylko kilka przykładów dużych transakcji na rynku start-upów z ostatnich paru tygodni. Ich liczba szybko rośnie, bo są coraz bardziej innowacyjne, a inwestorzy dostrzegają w nich potencjał dla zysków liczonych w milionach. Najpierw jednak muszą sporo zaryzykować.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=408965 (dostęp płatny)

Polska cyfrowa: e-państwo nie nadąża za e-biznesem

Michał Fura

Przez połączony z internetem telefon komórkowy można dziś zarządzać kontem w banku, kupować akcje na giełdzie, a nawet prowadzić księgowość własnej firmy. Dlaczego wciąż nie można rozliczyć PIT czy VAT, złożyć podania o nowy dowód osobisty czy umówić się na wizytę u lekarza w systemie publicznej służby zdrowia? Co zrobić, by Polska stała się e-państwem z e-społeczeństwem; jaką rolę do odegrania w tym procesie ma biznes, a jaką administracja; a także – skąd wziąć na to pieniądze? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 14 – 16 maja w Katowicach, podczas dyskusji zatytułowanej „Telekomunikacja, media, społeczeństwo, infrastruktura”.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=408966 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Apple i Samsung biorą 99 proc. zysków branży

Tomasz Grynkiewicz

Na telefonach komórkowych – jak pokazuje analiza firmy Asymco – zarabiają tylko trzy firmy: Apple, Samsung i HTC. Z czego producent iPhone’a bierze niemal trzy czwarte zysków całej branży.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11662864,Apple_i_Samsung_biora_99_proc__zyskow_branzy.html

200 mln dolarów kary, jeśli Facebook nie przejmie Instagramu

Tomasz Grynkiewicz

Jeśli Facebook kupi Instagram, jego założyciele dostaną 300 mln dol. w gotówce. A jeśli nie kupi – dostaną 200 mln dol. Skąd się biorą takie kary? I ile płacili giganci za to, że odchodzili od stołu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11658511,200_mln_dolarow_kary__jesli_Facebook_nie_przejmie.html

Debiut Facebooka: Akcje po 28-35 dolarów, wartość spółki – ponad 70 mld

gaw

Facebook złożył dokumenty niezbędne do ogłoszenia oferty publicznej (IPO). Cena za jedną akcję ma wynosić 28-35 dolarów. Taka cena akcji oznacza, że wartość firmy oszacowana została na 77-96 mld dolarów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11659103,Debiut_Facebooka__Akcje_po_28_35_dolarow__wartosc.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Telekomunikacja: Netia udziałowcem telewizji Jambox

Urszula Zielińska

73 tys. abonentów stacjonarnego Internetu przybyło na polskim rynku w I kwartale tego roku i było ich 6,95 mln – wynika z danych zaprezentowanych przez Telekomunikację Polską (Orange Polska). To oznacza, że tempo, w jakim przybywa użytkowników usługi, osłabło o 28 proc.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/731393_Telekomunikacja:_Netia_udzialowcem_telewizji_Jambox.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Szef Yahoo skłamał w CV, chcą jego odejścia

KZ

Third Point, jeden z największych akcjonariuszy Yahoo, domaga się odwołania prezesa spółki Scotta Thompsona, bo ten nie skorygował nieprawdziwych informacji w swojej biografii. Thompson podał, że ma licencjat z informatyki koledżu Stonehill, choć uczelnia zaczęła przyznawać ten tytuł dopiero 4 lata po tym, jak obecny prezes Yahoo stał się jej absolwentem.

http://www.pb.pl/2602310,64037,szef-yahoo-sklamal-w-cv-chca-jego-odejscia

Buffett i Munger nie kupią akcji Facebooka

Marek Druś

Słynny inwestor i jego równie znany wieloletni partner biznesowy nie są zainteresowani inwestycją we właściciela najpopularniejszego na świecie portalu społecznościowego. – Nigdy nie kupujemy w ofertach (IPO) – powiedział Buffett podczas dorocznego walnego Berkshire Hathaway, swojej flagowej spółki. – Pomysł, że coś, co się pojawia z tak dużą opłatą, całym tym rozgłosem, w czasie wybieranym przez sprzedającego, będzie najlepszą pojedynczą inwestycją, jaką mogę zrobić na świecie, wśród tysięcy możliwych wyborów, jest matematyczną niemożliwością – dodał. Charlie Munger również nie daje szans Facebookowi. – Nie inwestuję w to, czego nie rozumiem. A nie chcę zrozumieć Facebooka – powiedział.

http://www.pb.pl/2602386,10888,buffett-i-munger-nie-kupia-akcji-facebooka

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Dokumenty elektroniczne nigdy nie zginą

Dariusz Wolak

Dokumenty są nieodłączną częścią każdego biznesu i nie da się ich wyeliminować. Można jednak obniżyć koszty prowadzenia całej dokumentacji i ich obsługi. Coraz więcej firm w Polsce korzysta z dokumentów w wersji elektronicznej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1141417_Dokumenty_elektroniczne_nigdy_nie_zgina.html (dostęp płatny)

O IT lepiej zadba firma z zewnątrz

Dariusz Wolak

Ogólna definicja outsourcingu mówi, że polega on na wydzieleniu z przedsiębiorstwa czynności biznesowych i przekazaniu ich do firmy zewnętrznej. W przypadku informatyki jest to nie tylko zlecanie na zewnątrz opieki administracyjnej nad sprzętem i oprogramowaniem, ale również zarządzanie bardziej złożonymi procesami technologicznymi.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1141415_O_IT_lepiej_zadba_firma_z_zewnatrz.html (dostęp płatny)

Sprzeczne interesy w sieci

Magdalena Lemańska

„Rz” apeluje o zrównanie stawki VAT na książki papierowe i elektroniczne, o zaostrzenie kar za kradzież własności intelektualnej, o likwidację prawa prasowego, cyfryzację urzędów i bibliotek do 2013 roku, ale też o powołanie sądu patentowego oraz otwarcie publicznych baz danych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1141426_Sprzeczne_interesy_w_sieci.html (dosęp płatny)

E-fakturowanie łatwiejsze od nowego roku

Aleksandra Tarka

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowych, prostszych zasad przesyłania faktur drogą elektroniczną. Najnowsza, gruntowna nowelizacja ustawy o VAT, nad którą obecnie pracuje Ministerstwo Finansów, zakłada m.in. duże zmiany w zakresie fakturowania. Powodem większości z nich jest konieczność dostosowania polskich przepisów do zmian wprowadzonych przez Unię dyrektywą 2010/45/UE.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1141347_E-fakturowanie_latwiejsze_od_nowego_roku.html (dosęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Mistrzowie start-upów. Oto jak zarobić 120 mln zł na pizzy

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?