Przegląd prasy – piątek 11 maja

Publikacja: 11.05.2012 07:53

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

W T-Mobile więcej umów, mniej pieniędzy

Michał Fura

Agresywne promocje smartfonów przyciągnęły klientów do T-Mobile i pomogły zwiększyć przychody. Obniżyły jednak rentowność spółki. Liczba aktywnych kart SIM T-Mobile wyniosła na koniec I kwartału 14,5 mln, co w stosunku do ubiegłego roku oznacza wzrost o 1,3 mln – wynika z danych ogłoszonych wczoraj przez Deutsche Telekom, właściciela Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora T-Mobile w Polsce. Nie udało się jednak przegonić obecnego lidera rynku – Orange, który I kwartał zakończył z liczbą 14,6 mln aktywnych kart SIM.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=409664 (dostęp płatny)

Od wakacji niższe ceny roamingu w Europie

EP

Wczoraj na sesji plenarnej Parlament Europejski opowiedział się za zawarciem tymczasowego porozumienia z rządami państw członkowskich. Umożliwi ono stopniowe obniżanie stawek za połączenia, wiadomości tekstowe czy przesyłanie danych. Od 1 lipca koszty korzystania z telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów podczas podróży po Unii Europejskiej znacznie się obniżą.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=409613 (dostęp płatny)

Klient złapany na chwilę

Łukasz Korycki

Wyłącznie pragnienie posiadania, a nie potrzebę rzeczywistego posiadania mają włodarze wielu firm usługowych w odniesieniu do swoich klientów. Bo jak ich już dostaną, szybko się nimi nudzą. Wystarczy sięgnąć tu po przykład pierwszej lepszej firmy z sektora telekomunikacyjnego. Jeśli zostałeś już złapany w sidła i podpisałeś terminową umowę, pies z kulawą nogą nie zainteresuje się, czy jesteś zadowolony. Płać co miesiąc i tyle. Co innego, jeśli przychodzisz jako świeży klient, dajmy na to po abonament telefonii komórkowej. Wówczas możesz oczekiwać różnych rabatów, promocji, bonusów, specjalnej tańszej oferty, która dopiero co powstała, ale przeznaczona jest tylko dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć przygodę z daną firmą.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=409634 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

TP nie poszła na ugodę z Netią

Urszula Zielińska

Czwartkowa rozprawa sądowa z udziałem operatorów była krótka. TP podtrzymała stanowisko. Netia przyszykuje pozew. Wczoraj w warszawskim sądzie gospodarczym odbyła się rozprawa z wniosku Netii, która wezwała Telekomunikację Polską do próby ugodowej w sprawie roszczenia wynikającego z kary, jaką Komisja Europejska nałożyła na TP w 2011 r.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/731685_TP_nie_poszla_na_ugode_z_Netia.html (dostęp płatny)

T-Mobile goni Orange

Urszula Zielińska

14,52 mln aktywnych kart SIM miała w marcu Polska Telefonia Cyfrowa (operator T-Mobile). Przez pierwsze trzy miesiące roku przybyło jej 315 tys. kart: 43 tys. w segmencie klientów (kontraktowych) i 308 tys. w segmencie na kartę. Sieć zgarnęła blisko 60 proc. wszystkich kart, o które powiększył się rynek. Zmniejszyła też dystans do Orange, który w I kw. stracił 46 tys. kart.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/731684_T-Mobile_goni_Orange.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Niebezpieczna prywata

Mirosław Konkel

Osobiste urządzenia mogą stworzyć luki w firmowym systemie bezpieczeństwa. Aż 78 proc. firm pozwala pracownikom na używanie prywatnych urządzeń mobilnych do celów służbowych. Jednocześnie w prawie połowie tych przedsiębiorstw doszło do naruszenia bezpieczeństwa IT, w tym kradzieży danych. Co godne uwagi, niemal wszystkie przypadki utraty poufnych czy ważnych informacji wynikały z jednego: specjaliści i menedżerowie mieli dostęp do korporacyjnej sieci poprzez własne smartfony, tablety i laptopy. Takie wnioski przynosi raport „IT Executives and CEO Survey Final Report”, opracowany przez dostawcę rozwiązań informatycznych Pentacomp.

http://teleinformatyka.pb.pl/2603957,46846,niebezpieczna-prywata

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Dekodery do cyfrowej TV naziemnej w Biedronce i na poczcie?

Agnieszka Stefańska, Magdalena Lemańska, Piotr Mazurkiewicz

Lider handlowego rynku oraz Poczta Polska mogą wprowadzić do sprzedaży tanie dekodery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej – wynika z informacji „Rz”. W żadnym przypadku klamka jeszcze nie zapadła, ale, jak się dowiedzieliśmy, trwają na ten temat rozmowy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1142534_Dekodery_do_cyfrowej_TV_naziemnej_w_Biedronce_i_na_poczcie.html (dostęp płatny)

Europarlament: roaming potanieje

Urszula Zielińska

Od 1 lipca ceny usług telekomunikacyjnych w romingu ponownie potanieją – postanowili europosłowie. Wczoraj europosłowie przyjęli rozporządzenie ws. opłat za usługi telekomunikacyjne roamingu w Unii Europejskiej. Przewiduje on m.in. obniżenie maksymalnej opłaty za minutę połączenia oraz obniżenie stawki za ściągnięcie jednego megabajta.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1142546_Europarlament:_roaming_potanieje.html (dostęp płatny)

Solorz-Żak nagrodzony

KBAC

VIII nagrodę Lesława A. Pagi otrzymał wczoraj Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Polkomtelu i Polsatu. „To wyróżnienie honorowe przyznawane ludziom, którzy potrafią odważnie podejmować decyzje” – czytamy w uzasadnieniu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1142543_Solorz-Zak_nagrodzony.html (dostęp płatny)

T-Mobile goni Orange i podtrzymuje: w 2012 r. rynek spadnie

Urszula Zielińska

Przychody Polskiej Telefonii Cyfrowej (T-Mobile) w I kw. rosły. Ale zyski – malały. 14,52 mln aktywnych kart SIM miała w marcu br. Polska Telefonia Cyfrowa (operator sieci T-Mobile). To znaczy, że przez pierwsze trzy miesiące przybyło jej 315 tys. kart: 43 tys. w segmencie najcenniejszych klientów (kontraktowych) i 308 tys. w segmencie na kartę. W ten sposób zagarnęła blisko 60 proc. kart, o które powiększył się cały rynek. http://archiwum.rp.pl/artykul/1142548_T-Mobile_goni_Orange_i_podtrzymuje:_w_2012_r_rynek_spadnie.html (dostęp płatny)

TP odrzuciła propozycję ugody z Netią

Urszula Zielińska

Alternatywny operator ma aż trzy lata na przygotowanie pozwu o odszkodowanie z tytułu strat poniesionych za sprawą działań TP. Wczoraj w warszawskim sądzie gospodarczym odbyła się rozprawa z wniosku Netii, która wezwała Telekomunikację Polską do ugody w sprawie roszczenia wynikającego z kary, jaką Komisja Europejska nałożyła na TP w 2011 roku.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1142542_TP_odrzucila_propozycje_ugody_z_Netia.html (dostęp płatny)

Daniny dla polskiej kinematografii

Danuta Frey

Polski Instytut Sztuki Filmowej jest uprawniony do wydawania interpretacji indywidualnej w sprawie przekazywanych mu wpłat z mediów. Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wpłaty na rzecz PISF są pobierane na podstawie ustawy z 2005 r. o kinematografii. Na mocy art. 19 podmioty prowadzące kina, dystrybutorzy, nadawcy programów telewizyjnych (w tym telewizja publiczna), operatorzy platform cyfrowych i telewizji kablowej, są zobowiązani do corocznego przekazywania 1,5 proc. przychodu na rzecz PISF.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1142618_Daniny_dla_polskiej_kinematografii.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

W T-Mobile więcej umów, mniej pieniędzy

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą