Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało o podpisaniu memorandum na rzecz redukcji stawek roamingowych, jakie obowiązują pomiędzy polskimi i izraelskimi sieciami komórkowymi. Sygnatariuszem ze strony polskiej była wiceminister Małgorzata Olszewska, a ze strony izraelskiej minister łączności tego kraju Mosze Kahlon.

– Memorandum jest porozumieniem o charakterze politycznym zawierającym deklaracje współpracy na poziomie administracyjnym i biznesowym. Zakłada wsparcie administracji dla operatorów Polski i Izraela w celu zawierania umów, na podstawie których będą mogły być trwale obniżone hurtowe (międzyoperatorskie) stawki roamingu między obu krajami – napisało w swoim komunikacie MAiC. Wedle resortu doprowadzi do redukcji stawek roamingowych od 2014 r. Techniczne sposoby redukcji stawek – obowiązujących na zasadzie komercyjnych usług pomiędzy operatorami – nie są w świetle tego komunikatu jasne.

Dzisiaj stawki za połączenia wychodzące w roamingu dla abonentów polskich sieci wynoszą 8-10 zł za minutę, co plasuje Izrael w grupie najdroższych dla polskiego abonenta krajów

Memorandum podpisali wszyscy infrastrukturalni operatorzy izraelskich sieci komórkowych: Cellcom, Pelephone, Partner (na zasadzie licencji korzysta z marki Orange) oraz Hot Mobile. Po stronie polskiej – jak informuje MAiC – podpisanie memorandum zapowiada P4, operator sieci Play.