Przegląd prasy – poniedziałek 19 sierpnia

Publikacja: 19.08.2013 08:30

W zamian za nowe pasmo Sferia wycofa roszczenia

Piotr Dziubak

Sferia w zamian za przyznane jej wcześniej pasmo 850 MHz otrzymała od Skarbu Państwa część pasma 800 MHz, które miało być sprzedane na aukcji pod koniec 2013 r. – poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. To wynik ugody, która została zawarta między resortem a spółką. W zamian za to firma wycofa roszczenia względem Polski z Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Paryżu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=457989 (dostęp płatny)

Kupując tablet u operatora komórkowego, przepłacamy za internet

Piotr Dziubak

Play oraz T-Mobile wprowadziły nowe oferty Play Online Pro i Blueconnect z urządzeniem, w których tablet z mobilnym internetem można spłacić nawet w 48 ratach. Na raty kupimy także sprzęt u pozostałych operatorów. Jeśli wybierzemy tablet z internetem u jednego z operatorów komórkowych, będziemy płacić co miesiąc abonament za transfer danych oraz ratę za urządzenie. Przyjmijmy, że chcemy kupić tablet Samsung Galaxy Tab 2 z 5 GB transferu i chcielibyśmy go spłacać w 24 ratach, czyli do momentu wygaśnięcia umowy podpisanej z siecią. W Play za taki zestaw w ciągu dwóch lat zapłacimy ok. 2,2 tys. zł, w sieci Orange prawie 2570 zł. W T-Mobile spłatę urządzenia można rozłożyć na 48 miesięcy, ale jeśli zdecydujemy się rozłożyć raty na dwa lata, za tablet razem z usługą zapłacimy ok. 3,8 tys. zł. Operator sieci Plus w tej chwili nie ma w ofercie tego tabletu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=457990 (dostęp płatny)

Sony może zmienić przyszłość TV. Japończycy wyprzedzają konkurentów

MAPI

Koncern Sony osiągnął porozumienie z medialnym koncernem Viacom w sprawie udostępnienia jego programów na swojej planowanej platformie płatnej telewizji. W ramach umowy w telewizorach Sony widzowie będą mogli oglądać programy z takich kanałów jak MTV, Comedy Central czy Nickelodeon – informuje „Wall Street Journal”

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14447734,Sony_moze_zmienic_przyszlosc_TV__Japonczycy_wyprzedzaja.html#ixzz2cO5djH4W

Start cyfryzacji radia. Zajmie co najmniej kilkanaście lat i pochłonie miliony złotych

Martin Stysiak, Jakub Wątor

Krystaliczny dźwięk, ogólnopolski zasięg, oprócz dźwięku także tekst i obrazki – to nie sen, lecz start cyfryzacji radia. W czym problem? Ta rewolucja zajmie co najmniej kilkanaście lat i pochłonie miliony złotych. Wszystko jest tak skomplikowane, że na razie wiadomo tylko jedno – analogowe nadajniki zostaną kiedyś wyłączone. Zanim to nastąpi, stacje będą nadawać dwutorowo (simulcasting) – i cyfrowo, i analogowo na dotychczasowych falach FM.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14451125,Start_cyfryzacji_radia__Zajmie_co_najmniej_kilkanascie.html#ixzz2cO5IqtNz

Telekomunikacja: Operator Orange pod dodatkową presją

Urszula Zielińska

– Ugodę rządu ze Sferią odczytywałbym raczej jako informację negatywną dla TP – komentuje Konrad Księżopolski, analityk Banco Espirito Santo, porozumienie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z operatorem zażegnujące ryzyko międzynarodowego sporu arbitrażowego. MAiC poinformował o ugodzie w środę. Rząd zaoferował Sferii wymianę wadliwych częstotliwości na pasmo z zakresu 800 MHz. To kawałek tzw. dywidendy cyfrowej, która ma być przedmiotem zażartej licytacji.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/748155_Telekomunikacja:_Operator_Orange_pod_dodatkowa_presja.html (dostęp płatny)

Nowe technologie dają pracę

Jarosław Dąbrowski

Największy popyt jest na programistów. Przy czym coraz częściej dotyczy to specjalizacji w dziedzinie technologii mobilnych i internetowych, bo dziś trudno wyobrazić sobie coś, co nie funkcjonuje w sieci. Poszukiwani na rynku pracy są także inżynierowie, którzy odpowiadają za jakość oprogramowania (testują jego niezawodność). Co ciekawe, kiedy 20 lat temu powstawał polski oddział GTech, niewiele osób wiedziało, co to takiego Quality Assurance, a o procedurach związanych z testowaniem oprogramowania można było tylko pomarzyć. Dziś jest lepiej, ale nadal zatrudnienie dobrego fachowca w tej dziedzinie wymaga długich poszukiwań.

http://www.e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=151391# (dostęp płatny)

iPhone nadciąga, iPady jesienią

OSZ

Podaje też, że w późniejszym terminie na rynku zadebiutować mają dwa nowe iPady. Wersja mini ma otrzymać lepszy wyświetlacz, a standardowa — cieńszą obudowę. Apple chce zdążyć z debiutami przed świątecznym sezonem zakupowym, który w USA jest konsumenckim szałem.

http://www.e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=151420# (dostęp płatny)

Europa kusi inwestorów

Urszula Zielińska

– Zaczęła się konsolidacja rynku telekomunikacyjnego w Europie – mówi „Rz” Klaus Hartmann z doradczej firmy Arthur D. Little, były  prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej (dziś T-Mobile Polska). Hartmann nie jest w tej opinii odosobniony.  W lipcowej rozmowie z „Rz” Jurgen Meffert z McKinsey&Company wspomniał, że plany przejęć na Starym Kontynencie ma również China Mobile.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1214775-Europa-kusi-inwestorow.html#.UhGn6W2COm0 (dostęp płatny)

Przetarg chronił konkurencję

Danuta Frey

NSA oddalił skargi kasacyjne Polskiej Telefonii Cyfrowej (obecnie T-Mobile Polska) i Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel. Nie dopatrzył się naruszenia prawa przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ani przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wyrok kończy długotrwały spór o odmowę unieważnienia ogłoszonego w 2008 r. przetargu na dwie rezerwacje częstotliwości.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1214751-Przetarg-chronil-konkurencje.html#.UhGoJm2COm0 (dostęp płatny)

W zamian za nowe pasmo Sferia wycofa roszczenia

Piotr Dziubak

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu