24 mld dolarów zainkasowali w ubiegłym roku globalni wytwórcy procesorów do urządzeń pracujących w mobilnych sieciach telekomunikacyjnych – szacuje firma badawcza ABI Research. W stosunku do 2009 r. (21,4 mld dolarów) rynek urósł o 13 proc. Największym graczem – z udziałem 26 proc. – jest amerykański Qualcomm, którego pozycję na rynku umocni jeszcze przejęcie konkurencyjnego Atherosa. Na rynek mobilnych procesorów wkroczył jednak również Intel przejmując mobilny biznes niemieckiego Infineona.

Branży sprzyja popularyzacja urządzeń typu smartfon oraz mobilnego dostępu do internetu, który wymaga coraz większej ilości modemów sieciowych. W niedługim czasie producenci mobilnych procesorów spodziewają się masowej popularności tabletów i czytników e-booków, a w dłuższej perspektywie kolejnych kategorii urządzeń elektronicznych, np. telewizorów.

Wedle szacunków ABI Research drugim co do wielkości dostawcą w ub.r. po Qualcommie był Texas Instruments (12 proc. rynku). Dalej lokowały się: MediaTek (11 proc.), ST-Ericsson (11 proc.), Infineon (6 proc.), Broadcom (4 proc.)

Przejęcie Infineona przez Intel zostało sfinalizowane na początku bieżącego roku. Qualcomm zakończy przejęcie Atherosa w połowie tego roku.