Poczta Polska uruchomiła mobilną wersję platformy Envelo. Dzięki niej ze smartfonów oraz tabletów działających na systemach Android i iOS można wysłać neokartkę.

Grzegorz Świdwiński, prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe podkreśla, że dostęp do e-usług przy pomocy urządzeń mobilnych jest kolejnym krokiem w strategii realizowanej w grupie Poczta Polska. Za pomocą aplikacji Envelo użytkownicy mogą wysłać neokartkę korzystając z dostępnej galerii obrazów lub przesłać zdjęcie ze smartfonu lub tabletu, które zmieni się w kartkę pocztową. Oprogramowanie pozwala na kompozycję i dopasowanie zdjęcia oraz dodanie krótkiego tekstu na awersie kartki. Można także skorzystać z proponowanej galerii zdjęć. Dodatkowo, dzięki lokalizacji GPS, można załączyć informację z jakiego miejsca kartka została wysłana. Mobilną neokartkę można również zaadresować do wielu odbiorców z książki adresowej urządzenia.

Aplikacja Envelo zawiera również funkcję wyszukiwania placówek pocztowych. Wyszukiwarka umożliwia znalezienie placówki pocztowej dostępnej w najbliższej okolicy. Placówki można wyszukać stosując różne kryteria: otwarte teraz, bankomat w okienku, odbiór Multipaczki i Przesyłki Biznesowej, placówka dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Do wyszukanej placówki można ustalić trasę dla nawigacji.

– Zgodnie z naszą strategią zarówno internetowa platforma Envelo jak i aplikacja będą miejscem skupiającym wszystkie e-usługi pocztowe – mówi Grzegorz Świdwiński. W najbliższym czasie aplikacja będzie wzbogacona o formularz zamówienia kuriera Pocztex i przekazanie mu paczki do wysyłki. Aplikacja będzie także śledziła paczkę i podpowiadała kody pocztowe poprzez skojarzenie z adresem pod który ma być doręczona przesyłka. Dla osób chcących nadać paczkę przydatną funkcją będzie kalkulator podpowiadający z jakiej usługi pocztowej najlepiej skorzystać. Użytkownik będzie określał wstępnie parametry przesyłki (kraj/zagranica, masa, data doręczenia, opcje dodatkowe jak ubezpieczenie) a aplikacja podpowie jaka usługa będzie najlepsza oraz ile będzie go kosztowała ta przesyłka.

Aplikacja Envelo dostępna jest w systemie iOS od wersji 6 na iPhone oraz iPad. Można ją pobrać bezpośrednio z App Store. Natomiast aplikacja dla Androida działa na telefonach oraz tabletach z systemem w wersji 4.0 i wyższej, a można pobrać ze sklepu Google Play.