Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 8 marca

Publikacja: 08.03.2018 07:30

Ryszard Pieńkowski odkupił od Ringier Axel Springer udziały w spółce Infor Biznes

Infor PL oraz Ringier Axel Springer Inwestycje (RASI) podpisały umowę, na mocy której spółka Infor PL SA staje się 100-procentowym właścicielem spółki Infor Biznes (IB), wydającej „Dziennik Gazetę Prawną” oraz wiele serwisów internetowych, m.in. gazetaprawna.pl, dziennik.pl i forsal.pl.
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1109388,ryszard-pienkowski-wlasciciel-grupy-infor-pl-odkupil-od-ringier-axel-springer-udzialy-w-spolce-infor-biznes.html

Czy w obecnym stanie prawnym można wystawić zwolnienie korzystając z telemedycyny
W ostatnich latach wprowadzono kilka zmian legislacyjnych pozwalających na zastosowanie systemów teleinformatycznych w ochronie zdrowia (telemedycyny). Cel – skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie wizyty, a w konsekwencji zwiększenie dostępu do lekarzy. W praktyce występuje jednak wiele trudności, co ciekawe, niezwiązanych z aspektami technicznymi, ale powstających na tle interpretacji obowiązujących przepisów. Przykładem niech będzie wystawianie zwolnień lekarskich – ZUS ZLA – na podstawie badania przy wykorzystaniu tych właśnie systemów – piszą Michał Florczak i Sebastian Sikorski.
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1109651,wystawienie-zwolnienia-lekarskiego-za-pomoca-telemedycyny.html (dostęp płatny)

Parkiet

Kablówka: mamy plan B
Multimedia Polska, które w piątek opublikują sprawozdanie roczne, poinformowały, że przygotowują się do refinansowania zadłużenia. Wybrały instytucje, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie procedury i rozmowy z zainteresowanymi bankami. Formalnie w miniony wtorek zarząd kablowej telewizji przekazał mandat w tej sprawie dwóm podmiotom z grupy Credit Agricole: Credit Agricole CIB oraz Credit Agricole Bank Polska.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797253_Kablowka:_mamy_plan_B.html (dostęp płatny)

Indata znalazła się na krawędzi
Nagle okazuje się, że spółka, która co roku wykazywała zyski, nie jest w stanie spłacić kredytu. Rezygnuje cała rada nadzorcza, a główny akcjonariusz sprzedaje znaczące pakiety akcji. Będzie wniosek o upadłość?
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797256_Indata_znalazla_sie_na_krawedzi.html (dostęp płatny)

Bloober Team: Nowa gra na horyzoncie
O prawie 10 proc., do 42,75 zł, drożały w środę po południu akcje notowanego na NewConnect Bloober Teamu. Jego kapitalizacja przekracza 77 mln zł i z nawiązką wystarcza do przeniesienia notowań na rynek główny. Ma do tego dojść jeszcze w tym roku. Prezes Piotr Babieno zapowiedział, że w najbliższych tygodniach spółka złoży prospekt emisyjny w…
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797261_Bloober_Team:_Nowa_gra_na_horyzoncie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Indata w tarapatach
Rada nadzorcza rezygnuje, insiderzy sprzedają akcje, a bank wzywa do spłaty długów — giełdowa grupa kapitałowa ma objawy poważnej choroby. Od kilku dni zarząd Indaty, notowanej na GPW spółki inwestującej w firmy IT, pracuje nad wnioskiem o upadłość, ewentualnie sanację — taką informację usłyszeliśmy w dwóch niezależnych źródłach. Spółka odmówiła komentarza.
https://www.pb.pl/indata-w-tarapatach-907398 (dostęp płatny)

Multimedia mogą wykupić obligacje
Trzecia kablówka w kraju, czekająca na przejęcie przez UPC, chce zrefinansować dług i rozważa wykup wartych prawie 800 mln zł obligacji.
https://www.pb.pl/multimedia-moga-wykupic-obligacje-907397 (dostęp płatny)

Cyberprzestępcy trafiają w słaby punkt
Od naruszeń bezpieczeństwa danych w firmach do ich wykrycia często mija nawet rok — wynika z raportu F-Secure. Poczta elektroniczna to najsłabsze ogniwo w bezpieczeństwie firm. Tą drogą przeprowadzana jest jedna trzecia cyberataków na przedsiębiorstwa — jak wskazuje raport F-Secure z najnowszego badania tych zagrożeń. Z reguły mają one postać phishingu (czyli podszywania się pod jakąś osobę czy instytucję dla wyłudzenia określonych informacji) lub złośliwego oprogramowania przesyłanego w załącznikach do e-wiadomości. Najczęstszym pojedynczym źródłem włamań przez hakerów są luki w zabezpieczeniach sprzętu i oprogramowania sieci firmowej.
https://www.pb.pl/cyberprzestepcy-trafiaja-w-slaby-punkt-907427 (dostęp płatny)

Firmy nie idą z duchem czasu
Raport Polski mikrobiznes jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o korzystanie z technologii cyfrowych. To utrudnia podbój zagranicznych rynków. Rewolucja cyfrowa przed nami, a mali przedsiębiorcy niechętnie inwestują w nowe technologie — wynika z ósmej edycji raportu Banku Pekao o sytuacji mikro- i małych firm. W badaniu za 2017 r. wzięło udział aż 6,9 tys. właścicieli biznesów. Oprócz standardowych pytań o ich nastroje, sytuację finansową i gospodarczą, bariery rozwojowe, inwestycje oraz eksport pojawiły się także kwestie wykorzystania technologii cyfrowych w działalności.
https://www.pb.pl/firmy-nie-ida-z-duchem-czasu-907426 (dostęp płatny)

Maszyny pomogą zredukować koszty

Mobilne roboty mogą zautomatyzować transport wewnętrzny w firmach w Europie Środkowej i Wschodniej.
Przedsiębiorstwa przemysłowe borykają się nie tylko z coraz większym deficytem bardziej i mniej wykwalifikowanych pracowników, ale zaczynają również odczuwać skutki starzenia się społeczeństw. W tej sytuacji pełną parą pracują producenci robotów, uzupełniając swoje oferty o kolejne rodzaje maszyn: drony, mobilne roboty, wózki AGV (samojezdne). Dostępne cenowo — Widzimy w rynku Europy Środkowo- -Wschodniej duży potencjał dla współpracujących robotów mobilnych.
https://www.pb.pl/maszyny-pomoga-zredukowac-koszty-907419 (dostęp płatny)

e-Zdrowie ma dać oszczędności
Informatyzacja pomoże uszczelnić system ochrony zdrowia, co może przynieść miliardy. Ministerstwo szykuje strategię. Przed miesiącem Łukasz Szumowski, nowy minister zdrowia, powiedział w Sejmie, że informatyzacja podległego mu sektora jest jednym z priorytetów. Plan ma wdrożyć podsekretarz stanu Janusz Cieszyński. — Mamy już zręby strategii. Całościowy dokument chcemy przedstawić pod koniec kwartału. Poprawa w systemie ochrony zdrowia musi być kluczowym celem dla każdego rządu. Pierwszy raz w historii jego informatyzacja będzie tematem na topie politycznej agendy w Polsce — stwierdził wiceminister w trakcie konferencji Państwo 2.0.
https://www.pb.pl/e-zdrowie-ma-dac-oszczednosci-907401 (dostęp płatny)

Słabsze ogniwo łańcucha dostaw
Cyfryzacja jest cierniem polskiej logistyki. Głównie przez zaniedbania w tej spawie w przeszłości. Cyfryzacja jest cierniem polskiej logistyki. Głównie przez zaniedbania w tej spawie w przeszłości. Polskie łańcuchy dostaw są dziś zdigitalizowane w co najwyżej kilkunastu procentach, a to sporo poniżej średniej dla Europy Zachodniej – pisze Tomasz Sączek, wicedyrektor w zespole transportu i logistyki PwC.
https://www.pb.pl/slabsze-ogniwo-lancucha-dostaw-907395 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

ZUS radzi przedsiębiorcom. Elektroniczne zwolnienie nie wystarczy do wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Przedsiębiorca, któremu lekarz wystawił e-ZLA na czas opieki nad członkiem rodziny, musi przesłać do ZUS wniosek o ustalenie prawa do zasiłku oraz zaświadczenie płatnika składek.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1368081-ZUS-radzi-przedsiebiorcom-Elektroniczne-zwolnienie-nie-wystarczy-do-wyplaty-zasilku-opiekunczego.html (dostęp płatny)

Ryszard Pieńkowski odkupił od Ringier Axel Springer udziały w spółce Infor Biznes

Infor PL oraz Ringier Axel Springer Inwestycje (RASI) podpisały umowę, na mocy której spółka Infor PL SA staje się 100-procentowym właścicielem spółki Infor Biznes (IB), wydającej „Dziennik Gazetę Prawną” oraz wiele serwisów internetowych, m.in. gazetaprawna.pl, dziennik.pl i forsal.pl.
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1109388,ryszard-pienkowski-wlasciciel-grupy-infor-pl-odkupil-od-ringier-axel-springer-udzialy-w-spolce-infor-biznes.html

Pozostało 93% artykułu
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?