Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 8 marca

Publikacja: 08.03.2018 07:30

Ryszard Pieńkowski odkupił od Ringier Axel Springer udziały w spółce Infor Biznes

Infor PL oraz Ringier Axel Springer Inwestycje (RASI) podpisały umowę, na mocy której spółka Infor PL SA staje się 100-procentowym właścicielem spółki Infor Biznes (IB), wydającej „Dziennik Gazetę Prawną” oraz wiele serwisów internetowych, m.in. gazetaprawna.pl, dziennik.pl i forsal.pl.
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1109388,ryszard-pienkowski-wlasciciel-grupy-infor-pl-odkupil-od-ringier-axel-springer-udzialy-w-spolce-infor-biznes.html

Czy w obecnym stanie prawnym można wystawić zwolnienie korzystając z telemedycyny
W ostatnich latach wprowadzono kilka zmian legislacyjnych pozwalających na zastosowanie systemów teleinformatycznych w ochronie zdrowia (telemedycyny). Cel – skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie wizyty, a w konsekwencji zwiększenie dostępu do lekarzy. W praktyce występuje jednak wiele trudności, co ciekawe, niezwiązanych z aspektami technicznymi, ale powstających na tle interpretacji obowiązujących przepisów. Przykładem niech będzie wystawianie zwolnień lekarskich – ZUS ZLA – na podstawie badania przy wykorzystaniu tych właśnie systemów – piszą Michał Florczak i Sebastian Sikorski.
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1109651,wystawienie-zwolnienia-lekarskiego-za-pomoca-telemedycyny.html (dostęp płatny)

Parkiet

Kablówka: mamy plan B
Multimedia Polska, które w piątek opublikują sprawozdanie roczne, poinformowały, że przygotowują się do refinansowania zadłużenia. Wybrały instytucje, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie procedury i rozmowy z zainteresowanymi bankami. Formalnie w miniony wtorek zarząd kablowej telewizji przekazał mandat w tej sprawie dwóm podmiotom z grupy Credit Agricole: Credit Agricole CIB oraz Credit Agricole Bank Polska.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797253_Kablowka:_mamy_plan_B.html (dostęp płatny)

Indata znalazła się na krawędzi
Nagle okazuje się, że spółka, która co roku wykazywała zyski, nie jest w stanie spłacić kredytu. Rezygnuje cała rada nadzorcza, a główny akcjonariusz sprzedaje znaczące pakiety akcji. Będzie wniosek o upadłość?
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797256_Indata_znalazla_sie_na_krawedzi.html (dostęp płatny)

Bloober Team: Nowa gra na horyzoncie
O prawie 10 proc., do 42,75 zł, drożały w środę po południu akcje notowanego na NewConnect Bloober Teamu. Jego kapitalizacja przekracza 77 mln zł i z nawiązką wystarcza do przeniesienia notowań na rynek główny. Ma do tego dojść jeszcze w tym roku. Prezes Piotr Babieno zapowiedział, że w najbliższych tygodniach spółka złoży prospekt emisyjny w…
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797261_Bloober_Team:_Nowa_gra_na_horyzoncie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Indata w tarapatach
Rada nadzorcza rezygnuje, insiderzy sprzedają akcje, a bank wzywa do spłaty długów — giełdowa grupa kapitałowa ma objawy poważnej choroby. Od kilku dni zarząd Indaty, notowanej na GPW spółki inwestującej w firmy IT, pracuje nad wnioskiem o upadłość, ewentualnie sanację — taką informację usłyszeliśmy w dwóch niezależnych źródłach. Spółka odmówiła komentarza.
https://www.pb.pl/indata-w-tarapatach-907398 (dostęp płatny)

Multimedia mogą wykupić obligacje
Trzecia kablówka w kraju, czekająca na przejęcie przez UPC, chce zrefinansować dług i rozważa wykup wartych prawie 800 mln zł obligacji.
https://www.pb.pl/multimedia-moga-wykupic-obligacje-907397 (dostęp płatny)

Cyberprzestępcy trafiają w słaby punkt
Od naruszeń bezpieczeństwa danych w firmach do ich wykrycia często mija nawet rok — wynika z raportu F-Secure. Poczta elektroniczna to najsłabsze ogniwo w bezpieczeństwie firm. Tą drogą przeprowadzana jest jedna trzecia cyberataków na przedsiębiorstwa — jak wskazuje raport F-Secure z najnowszego badania tych zagrożeń. Z reguły mają one postać phishingu (czyli podszywania się pod jakąś osobę czy instytucję dla wyłudzenia określonych informacji) lub złośliwego oprogramowania przesyłanego w załącznikach do e-wiadomości. Najczęstszym pojedynczym źródłem włamań przez hakerów są luki w zabezpieczeniach sprzętu i oprogramowania sieci firmowej.
https://www.pb.pl/cyberprzestepcy-trafiaja-w-slaby-punkt-907427 (dostęp płatny)

Firmy nie idą z duchem czasu
Raport Polski mikrobiznes jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o korzystanie z technologii cyfrowych. To utrudnia podbój zagranicznych rynków. Rewolucja cyfrowa przed nami, a mali przedsiębiorcy niechętnie inwestują w nowe technologie — wynika z ósmej edycji raportu Banku Pekao o sytuacji mikro- i małych firm. W badaniu za 2017 r. wzięło udział aż 6,9 tys. właścicieli biznesów. Oprócz standardowych pytań o ich nastroje, sytuację finansową i gospodarczą, bariery rozwojowe, inwestycje oraz eksport pojawiły się także kwestie wykorzystania technologii cyfrowych w działalności.
https://www.pb.pl/firmy-nie-ida-z-duchem-czasu-907426 (dostęp płatny)

Maszyny pomogą zredukować koszty

Mobilne roboty mogą zautomatyzować transport wewnętrzny w firmach w Europie Środkowej i Wschodniej.
Przedsiębiorstwa przemysłowe borykają się nie tylko z coraz większym deficytem bardziej i mniej wykwalifikowanych pracowników, ale zaczynają również odczuwać skutki starzenia się społeczeństw. W tej sytuacji pełną parą pracują producenci robotów, uzupełniając swoje oferty o kolejne rodzaje maszyn: drony, mobilne roboty, wózki AGV (samojezdne). Dostępne cenowo — Widzimy w rynku Europy Środkowo- -Wschodniej duży potencjał dla współpracujących robotów mobilnych.
https://www.pb.pl/maszyny-pomoga-zredukowac-koszty-907419 (dostęp płatny)

e-Zdrowie ma dać oszczędności
Informatyzacja pomoże uszczelnić system ochrony zdrowia, co może przynieść miliardy. Ministerstwo szykuje strategię. Przed miesiącem Łukasz Szumowski, nowy minister zdrowia, powiedział w Sejmie, że informatyzacja podległego mu sektora jest jednym z priorytetów. Plan ma wdrożyć podsekretarz stanu Janusz Cieszyński. — Mamy już zręby strategii. Całościowy dokument chcemy przedstawić pod koniec kwartału. Poprawa w systemie ochrony zdrowia musi być kluczowym celem dla każdego rządu. Pierwszy raz w historii jego informatyzacja będzie tematem na topie politycznej agendy w Polsce — stwierdził wiceminister w trakcie konferencji Państwo 2.0.
https://www.pb.pl/e-zdrowie-ma-dac-oszczednosci-907401 (dostęp płatny)

Słabsze ogniwo łańcucha dostaw
Cyfryzacja jest cierniem polskiej logistyki. Głównie przez zaniedbania w tej spawie w przeszłości. Cyfryzacja jest cierniem polskiej logistyki. Głównie przez zaniedbania w tej spawie w przeszłości. Polskie łańcuchy dostaw są dziś zdigitalizowane w co najwyżej kilkunastu procentach, a to sporo poniżej średniej dla Europy Zachodniej – pisze Tomasz Sączek, wicedyrektor w zespole transportu i logistyki PwC.
https://www.pb.pl/slabsze-ogniwo-lancucha-dostaw-907395 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

ZUS radzi przedsiębiorcom. Elektroniczne zwolnienie nie wystarczy do wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Przedsiębiorca, któremu lekarz wystawił e-ZLA na czas opieki nad członkiem rodziny, musi przesłać do ZUS wniosek o ustalenie prawa do zasiłku oraz zaświadczenie płatnika składek.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1368081-ZUS-radzi-przedsiebiorcom-Elektroniczne-zwolnienie-nie-wystarczy-do-wyplaty-zasilku-opiekunczego.html (dostęp płatny)

Ryszard Pieńkowski odkupił od Ringier Axel Springer udziały w spółce Infor Biznes

Infor PL oraz Ringier Axel Springer Inwestycje (RASI) podpisały umowę, na mocy której spółka Infor PL SA staje się 100-procentowym właścicielem spółki Infor Biznes (IB), wydającej „Dziennik Gazetę Prawną” oraz wiele serwisów internetowych, m.in. gazetaprawna.pl, dziennik.pl i forsal.pl.
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1109388,ryszard-pienkowski-wlasciciel-grupy-infor-pl-odkupil-od-ringier-axel-springer-udzialy-w-spolce-infor-biznes.html

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości